آمریکا درخصوص نقض حقوق معنوی از سوی چین تحقیق می‌کند

تعدادی از اقلام تجاری حق نشر عکس Getty Images

آمریکا به طور رسمی تحقیقاتی را درباره سیاست چین درخصوص حقوق معنوی آغاز کرده است.

رابرت لایتزر، از مقامات ارشد تجاری آمریکا، گفته است که مقامات تجاری کشور به این نتیجه رسیده‌اند که چنین موضوعی نیاز به تحقیقاتی کامل دارد.

این اقدام مقامات تجاری آمریکا پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از آقای لایتزر خواست تا درباره این موضوع تحقیق کند.

چین از این اقدام که می‌تواند باعث ایجاد تحریمهای تجاری آمریکا شود، "نگرانی عمیق" خود را ابراز کرده است.

خسارت مالی اقلام جعلی، نرم‌افزارهایی که حقوق تکثیر آنها نقض شده است و یا دزدی‌های تجاری درحدود ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا در سال خسارت وارد می‌کند.

آمریکا روز گذشته (جمعه ۱۸ اوت) اعلام کرد که درباره گزارش‌ها درخصوص اینکه دولت چین تلاش می‌کند تا با هدایت سرمایه‌گذاری در شرکتهای کلیدی در آمریکا به تکنولوژهای جدید دست یابد، تحقیق کند.

به گفته گری هافبر از "انستیتوی اقتصاد بین‌المللی" در واشنگتن، مدتهاست که آمریکا درخصوص مالکیت معنوی نگرانی‌هایی دارد.

آقای هافبر می‌گوید انجام چنین اقداماتی از سوی چین که واضح است، اما نکته اینجاست که دولت آقای ترامپ چگونه می خواهد از این پس، با این موضوع برخورد کند.

ممکن است آمریکا این موضوع را به سازمان تجارت جهانی ببرد و یا به صورت یکجانبه اقداماتی انجام دهد که البته این روش سریعتر است.

اواسط هفته گذشته وزیر تجارت چین هشدار داد که اگر آمریکا اقداماتی انجام دهد که به رابطه دوجانبه تجاری صدمه بزند، این کشور ساکت نخواهد نشست.

موضوعات مرتبط