روسیه در نفت کردستان عراق سرمایه‌گذاری می‌کند

نفت کردستان عراق حق نشر عکس Getty Images
Image caption آینده صادرات نفت کردستان عراق در ابهام است

روس‌نفت، بزرگترین شرکت نفتی روسیه، می‌خواهد نزدیک دو میلیارد دلار در صنعت نفت اقلیم کردستان عراق سرمایه‌گذاری کند.

به این ترتیب مجموع سرمایه‌گذاری روسیه در صنعت نفت کردستان عراق به ۳.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

افزایش سرمایه‌گذاری نفتی روسیه در کردستان عراق در حالی انجام می‌شود که تبعات همه‌پرسی استقلال این منطقه را دچار تنش کرده است. در یکی از تازه‌ترین تحولات نیروهای وفادار به دولت مرکزی عراق شهر نفت‌خیز کرکوک را کاملا تحت کنترل گرفته‌اند.

در حالی که آمریکا، دولت عراق و همچنین ایران و ترکیه به شدت با همه‌پرسی استقلال مخالف بوده‌اند، روسیه گفته است "آمال ملی کردها را درک می‌کند" و از اربیل و بغداد خواسته است که با مذاکره راهی برای همزیستی بیابند.

آشتی حورامی، وزیر نفت اقلیم کردستان، روز پنجشنبه در کنفرانسی نفتی در ایتالیا گفت: "تقاضایم از شما این است که کردستان را فراموش نکنید. از شما می‌خواهم که مانند روس‌نفت و مانند عملکرد اخیر روسیه، حمایت از کردستان را ادامه دهید تا سر پا بماند."

ایگور سچین، رئیس روس‌نفت و از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم گفته است: "ما هر جای جهان که نفت باشد فعالیت می‌کنیم. چرا آنجا نرویم؟ من سیاستمدار نیستم. کار من تولید نفت است و این کاری است که باید بهینه انجام داد. ما در هر سرزمین و منطقه‌ای کاملا مطابق با قوانین موجود آن رفتار می‌کنیم."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مقام‌های عراقی دستور بازداشت معاون رئیس اقلیم کردستان را صادر کردند

در ماه‌های اخیر صادرات نفت کردستان عراق با اختلال جدی مواجه شده است و کردستان عراق در بازپرداخت وام‌هایی که برای توسعه صنعت نفتش گرفته، با مشکل مواجه است.

عراق تهدید کرده که جریان نفت کردستان عراق از خط لوله جدیدی که به بندر جیحان ترکیه می‌رود، را به خط لوله‌ای قدیمی برمی‌گرداند.

اما اولیویر جیکوب، مدیر استراتژی شرکت مشاوره نفتی پتروماتریکس، به خبرگزاری رویترز گفته است سرمایه‌گذاری جدید روس‌نفت بستن راه صادرات نفت کردستان عراق را برای دولت مرکزی دشوار می‌کند.

موضوعات مرتبط