طرح مالیاتی ترامپ در مجلس سنا به تصویب رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption چندین سناتور جمهوریخواه که مردد بودند در نهایت حمایت خود را از این لایحه اعلام کردند و طرح پیشنهادی با تغییراتی به تائید رسید.

طرح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کاهش مالیات‌ها در مجلس سنا به تصویب رسیده است.

این اولین پیروزی مهم برای آقای ترامپ از زمان به قدرت رسیدن او است.

چندین سناتور جمهوریخواه که مردد بودند در نهایت حمایت خود را از این لایحه اعلام کردند و طرح پیشنهادی با تغییراتی به تائید رسید.

این بزرگ‌ترین تغییر در سیستم مالیاتی آمریکا از زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان به این سو است. تائید آن در حالی صورت گرفت که یک کمیته سنا هشدار داده بود تغییر در سیستم مالیاتی یک تریلیون دلار به کسری بودجه فعلی آمریکا می‌افزاید.

آقای ترامپ خواهان آن است این تغییرات پیش از پایان سال اجرایی شوند.

مجلس سنای آمریکا باید طرح تائید شده را با آنچه ماه پیش در مجلس نمایندگان به تصویب رسید، ترکیب کند و سپس آن را برای تائید نهایی و تبدیل به قانون به آقای ترامپ بفرستد.

دموکرات‌ها گفته‌اند کاهش مالیات‌ها تنها به نفع شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان است و همچنین باعث افزایش کسری بودجه آمریکا می‌شود.

۵۲ جمهوریخواه در سنا به این طرح رای مثبت و ۴۸ دموکرات به آن رای منفی دادند..

_______________________________________________________________________________________________

نکات اصلی تغییرات مالیاتی

مصوبه سنای آمریکا عمده‌ترین تغییرات در نظام مالیاتی ایالات متحده از زمان اصلاحات مالیاتی رونالد ریگان، رئیس جمهوری اسبق در اوایل دهه ١٩٨٠ توصیف شده است. ریگان از طرفداران سرسخت نظام بازار آزاد و کاهش نقش دولت در اقتصاد محسوب می‌شد و اصلاحات مالیاتی او در مجموع بر کاهش مالیات بر درآمد به خصوص درآمدهای بالا و سود شرکت‌ها متمرکز بود با این هدف که باعث تشویق سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی شود.

مصوبه اخیر سنا که براساس دیدگاه مالیاتی دونالد ترامپ تدوین شده هدف‌ ساده‌تر کردن نظام مالیاتی و کاهش مالیات به خصوص برای درآمدهای بالا را دنبال کرده است. استدلال این است که ثروتمندان با اطمینان از اینکه مالیات به معنی از دست رفتن بخش کمتری از درآمدهایشان است رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری خواهند یافت که نتیجه آن رشد اقتصادی و افزایش اشتغال خواهد بود.

در این مصوبه، میران درآمد معاف از مالیات، یعنی پائین‌ترین درآمد مشمول اخذ مالیات بردرآمد دو برابر شده و همچنین میزان درآمد مشمول بالاترین نرخ مالیات هم به دوبرابر افزایش یافته است. نتیجه اینکه میزان مالیات پرداختی برای همه صاحبان درآمد کاهش یافته اما میزان این کاهش برای دارندگان درآمدهای بالای ١ میلیون دلار بیشتر بوده است.

از میزان مالیات بر سود شرکت‌ها، ارث‌های کلان و املاک نیز کاسته شده است. چند مورد معافیت یا تخفیف مالیاتی ویژه، مثلا برای باغداران مرکبات، منظور شده و در مقابل، بعضی معافیت‌ها، مثلا برای برخی شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی کاهش یافته یا حذف شده است.

نتیجه نهایی اجرای این مصوبه کاهش در درآمدهای مالیاتی دولت خواهد بود. این وضعیت می‌تواند به افزایش کسری بودجه در سال‌های آینده منجر شود اما معمولا چنین رویکردی بر این فرض استوار است که کاهش مالیات به بهبود رشد اقتصادی و بالا رفتن اشتغال منجر می‌شود و با بیشتر شدن درآمدها، افزایش مبنای اخذ مالیات در نهایت کاهش نرخ مالیات را جبران می‌کند.

ارزیابی طرفداران دیدگاه اقتصادی دونالد ترامپ حاکی از افزایش نرخ رشد اقتصادی و فرصت‌های شغلی است. این ارزیابی مورد تایید بازارهای سهام هم بوده و انتظار می‌رود باعث رونق این بازارها شود.

موضوعات مرتبط