بنزین در ایران '۵۰ درصد گران می‌شود'

جایگاه فروش حق نشر عکس iSna
Image caption جایگاه فروش بنزین و گازوئیل

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران امروز سه‌شنبه، ٢٨ آذر (١٩ دسامبر)، احتمال افزایش بهای بنزین و گازوئیل را مطرح کرده و رئیس جمهوری نیز از محدود بودن این افزایش سخن گفته است.

در مطلبی که تحت عنوان "معضل بیکاری و تنگنای مالی دولت" در سایت دولت منتشر شده از بیکاری به عنوان یکی از چالش‌های اساسی نام برده شده که در صورت "کم توجهی به مهمترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل می‌شود."

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشته است که دولت برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری با کمبود منابع مواجه است ودر لایحه بودجه سال آینده ایران برنامه‌هایی برای تامین منابع جهت اشتغال‌زایی پیش‌بینی شده که یکی از آنها افزایش قیمت بنزین و گازوئیل است. این پایگاه در مورد افزایش بهای این اقلام گفته است که ""مهمترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است"

براساس این گزارش، در لایحه بودجه سال ١٣٩٧، "قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان پیشنهاد شده والبته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست." این گزارش پیش بینی کرده است که در صورت تصویب پیشنهاد افزایش بهای بنزین و گازوئیل در مجلس، ١٧ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شود "و برنامه ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود."

قیمت پایه بنزین در ایران در حال حاضر لیتری هزار تومان و گازوئیل لیتری ۳۰۰ تومان است.


تحلیل امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می‌گوید قیمت بنزین در ایران "بالاتراز نصف قیمت جهانی نخواهد بود درحالی که قانون گفته باید به قیمت جهانی برسد." قانون برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی حرفی از رسیدن قیمت حامل‌های انرژی به قیمت‌های جهانی نمی‌زند بلکه حرف از رسیدن قیمت‌ها به قیمت تحویلی بنزین و گازوئیل در خلیج فارس است.

اگر قیمت بنزین همان طور که گزارش شده به لیتری ۱۵۰۰ تومان افزایش یابد به قیمت تحویلی در خلیج فارس نزدیک می‌شود و قاعدتا دیگر نباید بالاتر برود مگر آن که قیمت جهانی نفت در سال آینده افزایش شدیدی داشته باشد، که بعید است. دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان هم در حال حذف یارانه سوخت و واقعی کردن قیمت فروش بنزین هستند.

همان قانونی که آقای روحانی از آن صحبت کرده اجازه افزایش ۲۰ درصدی قیمت حامل‌های سوخت طی امسال را می‌داد، اتفاقی که هنوز نیفتاده است. اگر قیمت بنزین یک‌باره ۵۰۰ تومان بالا برود، به نظر می‌آید دولت ترجیح داده افزایش قیمت امسال و سال بعد را یک‌جا اعمال کند تا اثر تورمی آن هم تجمیع شود. البته همه اینها در صورتی است که مجلس با این پیشنهاد موافقت کند.


گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت می‌افزاید که در حال حاضر، بهای سوخت در ایران به مراتب کمتر از کشورهای همسایه است و این اختلاف باعث قاچاق بنزین و گازوئیل به این کشورها شده است.

این گزارش نگرانی‌ در مورد آثار منفی افزایش بهای سوخت را کم اهمیت دانسته و گفته است که "میزان تورم ناشی از گرانی سوخت زیر یک درصد خواهد."

همچنین، حسن روحانی، رئیس جمهوری در سخنرانی در اجلاس حقوق شهروندی در روز سه‌شنبه، با اظهار اینکه اولویت اول مردم، اشتغال است، افزایش بهای سوخت را لازم دانست اما تعهد کرد که "قیمت بنزین و گازوئیل بالاتر از نصف قیمت جهانی امروز نخواهد در حالی که قانون گفته است در پنج سال باید قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت جهانی برسد و این پنج سال هم به اتمام رسیده است." اشاره آقای روحانی به قانون برنامه ششم توسعه است.

در حال حاضر متوسط بهای بنزین در جهان حدود یک دلار و ده سنت برآورد شده است.

موضوعات مرتبط