رئیس‌جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم تاپی به ترکمنستان رفت

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی اکنون وارد منطقه "سلیم چشمه" شهر ماری ترکمنستان شده‌ است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز برای شرکت در مراسم پایان کار پروژه انتقال گاز ترکمنستان به هند و پاکستان (تاپی) در خاک ترکمنستان وارد این کشور شد.

قرار است که اجرای این پروژه بعد از ترکمنستان، امروز در خاک افغانستان آغاز شود.

آقای غنی صبح امروز، جمعه چهارم حوت/اسفند در راس یک هیات عالی رتبه دولتی به منطقه "سلیم چشمه" شهر ماری ترکمنستان رفت.

در این مراسم قربانقلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان و وزیر دولت در امور خارجی کشور هند حضور خواهند داشت.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/ دارایی و شمار دیگری از مقام‌های افغانستان در این سفر آقای غنی را همراهی می‌کنند.

بعد از اینکه پایان کار این پروژه در خاک ترکمنستان اعلام شود، کار آن در خاک افغانستان آغاز می‌شود و مقام های سه طرف عازم منطقه تورغندی در مرز مشترک افغانستان و ترکمنستان می‌شوند.

شهر هرات که میزبان مقام‌های ارشد چهار کشور هند، افغانستان، پاکستان و ترکمنستان خواهد بود از هفته‌ها قبل برای پذیرایی از این مهمانان آمادگی گرفته ‌است.

شروع تاپی در خاک افغانستان برای این کشور اهمیت بسزایی دارد. این پروژه اقتصادی تاثیرات بزرگ اقتصادی، فرهنگی و حتی امنیتی بر منطقه خواهد داشت.

دولت افغانستان امیدوار است که با اجرای این طرح در کنار بهبود وضعیت اقتصادی ساکنان مسیر انتقال این خط لوله، وضعیت امنیتی نیز در این مسیر بهبود یابد.

تاپی قرار است که از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار افغانستان عبور کند و بعد به پاکستان برسد.