افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

نفت

قیمت نفت در معاملات امروز دوشنبه (۲۶ فوریه/ ۷ اسفند) باز هم افزایش یافت و به بالاترین رقم طی دو هفته اخیر رسیده است.

در این معاملات، هر بشکه نفت خام "وست تگزاس اینترمدیت" آمریکا برای تحویل در آوریل با ۲۵ سنت افزایش نسبت به آخرین معاملات هفته پیش (جمعه ۲۳ فوریه) حدود ۶۳ دلار و ۸۰ سنت معامله شد.

نفت خام برنت هم با ۱۳ سنت افزایش در همین روز ۶۷ دلار و ۴۴ سنت معامله شده است.

یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی اظهارات اخیر خالد فالح، وزیر نفت عربستان بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption خالد فالح، وزیر نفت عربستان متوسط صادرات روزانه نفت کشورش را در ماه‌های ژانویه تا مارس امسال (۲۰۱۸) روزانه ۷ میلیون بشکه اعلام کرده است

آقای فالح در دو روز پیش (شنبه ۲۴ فوریه) در دهلی نو، پایتخت هند، همگام با تلاش‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، برای کاهش عرضه جهانی نفت از تصمیم کشورش برای کاهش صادرت خبر داده بود.

آقای فالح متوسط صادرات روزانه نفت کشورش را در ماه‌های ژانویه تا مارس امسال (۲۰۱۸) روزانه ۷ میلیون بشکه اعلام کرده است.

وزیر نفت عربستان گفته است: "در این باره مطالعاتی در حال انجام است و زمانی که دریابیم دقیقا چه چیزی بازار را متوازن می‌کند، اقدامات بعدی را اعلام می‌کنیم. شاید اقدامات بعدی کاهش محدودیت‌های تولید باشد."

آقای فالح همچنین گفته: "من تخمین می‌زنم چنین چیزی شاید در سال ۲۰۱۹ اتفاق بیفتد. ولی نمی‌دانیم چه وقت یا چگونه".

عربستان سعودی امیدوار است سازمان کشورهای صادر کننده نفت با رفع محدودیت‌های تولید در سال آینده بتوانند به چارچوبی برای تثبیت بازار نفت برسند.

اعضای سازمان کشورهای تولید کننده نفت، اوپک، حدود سه ماه پیش در آذر ماه توافق کردند که کاهش تولید نفت را تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تمدید کنند.

هفته گذشته شرکت‌های نفتی در آمریکا یک دکل نفتی به مجموع دکل‌ها در این کشور اضافه کردند تا مجموع دکل‌ها در این کشور به ۷۹۹ برسد.

این رقم بالاترین تعداد دکل شمارش شده در آمریکا از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون بوده است.

در پنج هفته گذشته بطور مستمر بر تعداد سکوهای نفتی ایالات متحده اضافه شده است.

افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر در بازارهای جهانی در حالی اتفاق افتاده که دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده (۱۳۹۷) درآمدهای ناشی از فروش نفت در مقایسه با سال جاری (۱۳۹۶) را کاهش داده است.

این میزان درآمد بر اساس نفت ۵۵ دلاری محاسبه شده است.

کمتر از ده روز پیش خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که ایران با ارائه تخفیف صد در صدی، هزینه "انتقال نفت به هند" برای سال مالی آینده میلادی را حذف کرده است.

سال مالی آینده میلادی از آوریل ۲۰۱۸، کمتر از دو ماه دیگر، شروع می‌شود.

بر همین اساس هند هم قرار شده در مقابل، افزایش واردات نفت خود از ایران را افزایش دهد.

پیشنهاد ایران برای انتقال رایگان نفت به هند در حالی اتفاق افتاد که در ماه‌های اخیر که سایه تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه ایران افزایش یافته، تهران سعی کرده مشتریان آسیایی خود از جمله هند را حفط کند.

تازه‌ترین آمار شرکت ملی نفت کره جنوبی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران به این کشور در ژانویه امسال (۲۰۱۸) نسبت به سال گذشته تقریبا نصف شده است.