سخنگوی دولت: همه به جز افراد پردرآمد در سال ۹۷ یارانه می‌گیرند

نوبخت حق نشر عکس Mehr

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران به شهروندان ایرانی اطمینان خاطر داده که سال آینده (۱۳۹۷) دغدغه‌ای نسبت به دریافت یارانه نداشته باشند.

آقای نوبخت البته "افراد پر درآمد و ثروتمند" را در این زمینه مستثنی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز سه‌شنبه (هشتم اسفند) به خبرنگاران گفته است: "تصمیم دولت این است که عموم مردم یارانه دریافت کنند مگر احراز شود که کسی پردرآمد یا ثروتمند است."

امروز نمایندگان دولت با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای "تطبیق بودجه ۹۷ با سیاست های کلی نظام" دیدار کردند و اظهارات آقای نوبخت بعد از این جلسه بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفته است: "مجلس با اصلاح روش پرداخت یارانه‌ نقدی و غیرنقدی آن طور که مدنظر دولت بود موافقت نکرد اما دست دولت را باز گذاشت که اگر دولت خواست اصلاحی در آن انجام دهد یا با همین روش موجود پرداخت یارانه‌ها را ادامه دهد."

دولت پیشتر از مجلس خواسته بود تا امکان جابجایی از ردیف‌های هزینه‌ای "غیرعمرانی" را برای جبران کسری بودجه بدهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در لایحه بودجه سال آینده که دولت در آذر ماه به مجلس ارائه کرد یارانه بیش از ۳۰ میلیون ایرانی حذف می‌شد که حالا تعداد حذف شدگان به بیست و یک میلیون نفر رسیده است

دولت حسن روحانی در پیشنهاد اولیه خود در لایحه بودجه سال آینده که آذر ماه آن را به مجلس ارائه کرد ۲۳ هزار میلیارد تومان برای یارانه‌های خانوار پیشنهاد کرده بود که پس از بررسی در کمیسیون تلفیق حالا این رقم به حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

براساس برنامه‌ریزی اولیه دولت، بودجه یارانه‌های نقدی قرار بود از محل درآمد دولت از افزایش حامل‌های انرژی جبران شود که مجلس با آن مخالفت کرد.

در پیشنهاد دولت البته کل بودجه اختصاص داده شده به بخش یارانه‌ها ۳۷ هزار میلیارد تومان بود که به جز خانوار، بخش‌های دیگری نظیرکمیته امداد، سلامت، نان و خرید تضمینی گندم را هم شامل می‌شد.

بنابر اعلام دیوان محاسبات ایران در آبان ماه امسال ۷۶ میلیون و سیصد هزار نفر در کشور یارانه نقدی دریافت کردند.

براساس تصمیم نهایی مجلس در سال آینده حدود ۲۱ میلیون نفر از تعداد آنها کم خواهد شد وتعداد یارانه بگیران به ۵۵ میلیون نفر می‌رسد.

حق نشر عکس AFP
Image caption قیمت بنزین در سال آینده هزار تومان باقی می‌ماند

اظهارات امروز محمد باقر نوبخت در حالی است که او هفته پیش گفته بود قطع یارانه افراد پردرآمد "ظرف سه ماه امکان پذیر نیست."

حذف یارانه خانواده‌های پردرآمد از طریق "بررسی تراکنش‌های مالی و آزمون وسع" آنها انجام می‌شود که برای این کار باید گردش حساب ۸۰ میلیون نفر بررسی شود.

دولت ایران می‌گوید این کار "عملا باعث مخدوش شدن امنیت در عرصه اقتصاد می‌شود."

در لایحه بودجه سال آینده که دولت در آذر ماه به مجلس ارائه کرد یارانه بیش از ۳۰ میلیون ایرانی حذف می‌شد که حالا تعداد حذف شدگان به بیست و یک میلیون نفر رسیده است.

انتقاد از پیشنهاد حذف این تعداد با اعتراض‌های خیابانی دی ماه در ایران شدت گرفت.

در جریان اعتراض‌ها، رسیدگی به وضعیت معیشت، یکی از خواسته‌های معترضان بود و حتی این نگرانی مطرح شد که کاهش یارانه‌ها بیشتر به نارضایتی‌ها دامن بزند.

دولت ایران گفته بود که برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری با کمبود منابع مواجه است و در لایحه بودجه برنامه‌هایی برای تأمین منابع جهت اشتغال‌زایی پیش‌بینی کرده بود که یکی از آنها افزایش قیمت سوخت بود که در سال ۱۳۹۷ ثابت باقی ماند.

بیش از یک ماه پیش مجلس ایران در اتفاقی بی‌سابقه کلیات لایحه بودجه سال آینده که مورد موافقت کمیسیون تلفیق هم قرار گرفته بود را رد کرد.

این کلیات البته سه روز بعد در رای‌گیری مجدد مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفت.

از جمله ایرادهای کلیدی که به بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۷ گرفته شد قطع یارانه‌های بیش از سی میلیون شهروند ایرانی در سال آینده خورشیدی بود.

افزایش قیمت سوخت هم یکی از موضوعات جنجال برانگیز بود که کمیسیون تلفیق با افزایش ۵۰ درصدی قیمت آن در سال آینده "به دلیل مسائل و مشکلات اجتماعی"موافقت نکرد.