هشدار مرکل به ترامپ: جنگ تجاری برنده نخواهد داشت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مرکل در مورد تاثیرات منفی تصمیم ترامپ بر تجارت جهانی هشدار داده است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هشدار داده است که جنگ تجاری برنده نخواهد داشت.

آنگلا مرکل در سخنانی در روز جمعه، ١٨ اسفند (٩ مارس) با انتقاد از تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم، آن را برانگیزاننده "مسابقه تا سقوط" توصیف کرده است

خانم مرکل گفته است که اقدام آمریکا در این زمینه می‌تواند به جنگ تجاری منجر شود که برنده‌ای ندارد و همگان از آن متضرر خواهند شد.

صدراعظم آلمان پیشنهاد کرده است که اتحادیه اروپا از این تعرفه معاف شود. طبق دستور رئیس جمهوری آمریکا، به استثنای دو کشور کانادا و مکزیک، تعرفه جدید شامل تمامی صادرکنندگان فولاد و آلومینیوم به آمریکا می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ به خصوص چین را به حمایت غیرمنصفانه از صنایع آن کشور و ضربه زدن به اقتصاد آمریکا متهم کرده بود

مقامات اتحادیه اروپا این نظر را که صادرات این اتحادیه به آمریکا "امنیت" آن کشور را به مخاطره می‌اندازد به شدت رد کرده و آن را بدون پایه خوانده‌اند.

پیشتر، وزیر اقتصاد آلمان این تصمیم را مغایر اصل تجارت آزاد و توهینی به متحدان آمریکا توصیف کرده و کمیسیون اتحادیه اروپا نیز گفته بود که در صورت لزوم، به اقدامات تلافی‌جویانه علیه این تصمیم دست خواهد زد.

چین، که سهم مهمی در بازار آمریکا دارد، این اقدام را "تهاجمی جدی" علیه نظام تجارت جهانی خوانده و هشدار داده است که در دفاع از "منافع مشروع" این کشور ملاحظه به خرج نخواهد داد. چین تقریبا نیمی از فولاد جهان را تولید می‌کند.

ژاپن گفته است که حرکت آمریکا تاثیری نامطلوب بر روابط تجاری دو طرف دارد.

قرار است تعرفه‌های جدید دو هفته دیگر به اجرا گذاشته شود.

دونالد ترامپ هنگام مبارزات انتخاباتی گفته بود که در حالیکه آمریکا به تجارت آزاد متعهد است، کشورهای دیگر از این وضعیت سوء استفاده کرده وبا تسلط بر بازارهای این کشور، باعث بیکاری شده‌اند. او وعده داد که در صورت پییروزی در انتخابات با این وضعیت مقابله کند.

آقای ترامپ به خصوص از تسلط واردات چین بر بازار آمریکا ناراضی بوده است.

بعضی از کشورهای طرف تجاری آمریکا اقدام ترامپ را مغایر مقررات و تعهدات آمریکا به عنوان عضو سازمان تجارت جهانی دانسته و تهدید کرده‌اند که از این تصمیم به سازمان شکایت خواهند کرد.