ازبکستان و تاجیکستان ۲۷ سند همکاری امضا کردند

دیدار روسای جمهوری تاجیکستان و ازبکستان برای همکاری با یکدیگر
Image caption دیدار روسای جمهوری تاجیکستان و ازبکستان برای همکاری با یکدیگر

در دیدار شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان از تاجیکستان، ۲۷ سند همکاری میان این دو جمهوری سابق شوروی در منطقه آسیای میانه امضا شده است. لغو مقررات ویزا برای یک ماه سفر شهروندان دو کشور به قلمرو همدیگر از مهم‌ترین این توافقات است.

شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان، صبح روز آدینه در میان استقبال مقامات تاجیکستان وارد فرودگاه شهر دوشنبه شد. در مسیر حرکت او از فرودگاه دوشنبه تا کاخ ملت یا کاخ ریاست جمهوری تاجیکستان هزاران دانش‌آموز با گل و پرچم‌های دو کشور صف کشیده بودند.

برقراری خطوط تازه هوایی میان شهرهای مختلف، توافق بر سر فعالیت نیروگاه "فرهاد"، گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های امنیتی و نظامی، مرزبانی و پلیس، علمی و فرهنگی، آب و انرژی، ترابری و ترانزیت، اقتصاد و تجارت، گردشگری و کشاورزیاز جمله توافقاتی است که در سفر روز آدینه ۱۸ اسفند آقای میرضیایف به دوشنبه حاصل شده است.

بر اساس موافقت‌نامه میان تاجیکستان و ازبکستان در باره "سفرهای متقابل شهروندان" که روز آدینه ۱۷ اسفند در شهر دوشنبه امضا شد، شهروندان دو کشور می‌توانند به مدت یک ماه بدون روادید به کشورهای همدیگر سفر کنند.

بسیاری این اقدام را پیشرفتی چشمگیر در روابط میان این دو کشور آسیای میانه می‌دانند که از سال ۲۰۰۱ به این سو مقررات ویزا را اعمال می‌کردند. انتظار می‌رود مقررات ویزا بین دو کشور در آینده بتدریج از میان برود.

مقام‌های تاجیکستان و ازبکستان همچنین با امضای توافق نامه‌ای به اختلافات مرزی خود پایان داده‌اند. امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، از مرز دو کشور به عنوان "مرز دوستی" نام برده است. وی با اشاره به توافقات تجاری گفته که هر دو طرف می‌خواهند حجم تبادل کالا میان دو کشور را به یک میلیارد دلار برسانند.

همکاریهای منطقهای

شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان، نیز آمادگی کشورش را برای مشارکت در طرح بنیاد نیروگاه "راغون" در جنوب تاجیکستان را ابراز کرد. این نیروگاه یکی از بلند‌ترین سدهای جهان را خواهد داشت. وی گفت که امروز میان تاجیکستان و ازبکستان دیگر "مسئله حل نشده‌ای" باقی نمانده است.

در بیانیه مشترک رئیسان جمهوری دو کشور آمده است: "پرزیدنت‌ها آمادگی خویش را برای تحکیم همکاری در مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان‌یافته فراملی، قاچاق اسلحه، منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی ، مهاجرت غیرقانونی و دیگر چالش و تهدیدهای منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام و بر منع فعالیت‌های غیر قانونی بر ضد امنیت ملی هر دو طرف در قلمرو خود تأکید نمودند."

Image caption شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان وارد تاجیکستان شد

آقایان رحمان و میرضیایف همچنین گفته‌اند که دو کشور در مسایل "مبرم تامین صلح، ثبات، امنیت و رشد استوار آسیای مرکزی" مواضع نزدیکی دارند. آنها تاکید کرده‌اند که یکی از عوامل مهم بهبود وضعیت در منطقه آسیای میانه "استفاده همگرایانه از ذخایر آبی و انرژی با در نظر گرفتن منافع کشورهای منطقه" است.

در بیانیه آنها بر ضرورت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای تاکید شده است: "سران دولت‌ها تأکید نمودند که حل تمام مسئله‌های منطقه‌‌ آسیای مرکزی باید تنها از جانب خود دولت‌های منطقه با گفتگوی آزاد و سازنده و بر پایه اصول برابرحقوقی، منافع متقابل، احترام و رعایت منافع همدیگر صورت بگیرد."

'سفر تاریخی'

به گفته آقای میرضیایف این " نخستین سفر تاریخی" او به تاجیکستان از زمان در دست گرفتن زمام قدرت در ازبکستان در یک و نیم سال پیش و پس از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری سابق ازبکستان، است. در زمان زمام داری آقای کریمف دو کشور میانه خوبی با هم نداشتند و میان دو کشور مقررات روادید جاری شد.

همزمان با سفر آقای میرضیایف به دوشنبه، یک نمایشگاه کالاها و تولیدات ازبکستان با حضور هردو رئیس جمهوری در شهر دوشنبه افتتاح شده و تعداد زیادی از تاجران و بازرگانان تاجیک و ازبک در همایشی مشترک مسایل توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور را بررسی کرده‌‍اند.

Image caption لغو مقررات ویزا برای یک ماه سفر شهروندان دو کشور از مهم‌ترین این توافقات است

طی یک هفته اخیر مقامات تاجیکستان و ازبکستان دستکم ۹ گذرگاه مرزی بین دو کشور را بازگشوده‌اند.

پیشتر جانب ازبکستان از پایه‌گذاری مجسمه‌های عبدالرحمان جامی و علی شیر نوایی، شعرای معروف قرن نهم خورشیدی در شهر سمرقند خبر دادند، دو شاعری که در محافل ادبی نماد دوستی مردمان تاجیک و ازبک توصیف می‌شوند. جانب تاجیکستان هم در اقدامی متقابل ساخت پارکی به نام علی شیر نوایی آغاز کرده است.

موضوعات مرتبط