اتحادیه اروپا: جزئیات تعرفه‌های جدید ترامپ شفاف نیست

A worker wearing protective clothing agitates molten steel at the Saint-Gobain PAM factory in Pont-A-Mousson, north-eastern France. (April 2016) حق نشر عکس AFP

اتحادیه اروپا ضمن اعلام ادامه گفتگوها با آمریکا بر سر تعرفه‌های جدید صادرات فولاد و آلومینیوم، گفته واشنگتن درباره چگونگی معافیت از این تعرفه‌ها توضیح مشخصی ارایه نکرده است. دونالد ترامپ با استفاده از اختیارات خود تعرفه فولاد و آلومنیوم وارداتی را به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد وضع کرده است.

سیسیلیا مالمستروم، رئیس کمیسیون اقصادی اتحادیه اروپا که با رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا و هیروشیگه سکو، وزیر بازرگانی ژاپن در بروکسل دیدار کرده می‌گوید گفتگو درباره چگونگی اعمال و معافیت از تعرفه‌های جدید هفته آینده ادامه خواهد یافت.

همزمان وزیر بازرگانی ژاپن رسیدگی همراه با متانت به این موضوع را خواستار شده است.

اتحادیه اروپا هم ابراز امیدواری کرده که صادرات فولاد و آلومینیوم از محدوده یورو به ایالات متحده از پرداخت تعرفه‌های جدید معاف شود.

این اتحادیه پیش‌تر تهدید کرده بود که در صورت تاثیرگذاری این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا بر اقتصاد اروپا، این اتحادیه اقدامات تلافی جویانه‌ای در نظر خواهد گرفت.

با وجود این، پس از آن که آقای ترامپ اعلام کرد کشورش برای متحدان تجاری و نظامی خود معافیت‌هایی در نظر خواهد گرفت و همسایگان شمالی و جنوبی این کشور (کانادا و مکزیک) هم تا پایان گفتگوهای پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) از این تعرفه‌ها معاف خواهند ماند، موضع اتحادیه اروپا ملایم‌تر شد.

بسیاری از کشورهای جهان نسبت به پیامدهای وضع تعرفه های جدید صادرات فولاد به آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

بریتانیا می گوید ۷ درصد صادرات سالانه فولادش به آمریکاست که ارزشی معادل ۵۰۰ میلیون دلار دارد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که کشورش بزرگترین صادرکننده خودرو به آمریکاست هشدار داده است که جنگ تجاری برنده ای نخواهد داشت و "نبردی به سوی سقوط طرفین است".

در میان هم حزبی های خود آقای ترامپ هم وضع تعرفه های جدید منتقدان فراوانی داشته است. جمهوری خواهان که به صورت سنتی حامی تجارت آزادند نسبت به درگیری یک جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا و سایر اقتصادهای مهم جهان هشدار داده‌اند.

با وجود این، آقای ترامپ با استناد به اختیاراتش در حوزه امنیت ملی گفته قصد حمایت از صنایع فولاد و آلومینیوم کشورش را دارد و حتی پیش از ورود به عرصه سیاست هم معتقد به نابرابری غیرمنصفانه پیمان‌های تجاری میان آمریکا و جهان بوده است.

حمایت از صنایع داخلی و تقابل با شرکای تجاری آمریکا یکی از اصلی‌ترین محورهای شعارهای انتخاباتی آقای ترامپ بود که اکنون او با استناد به آنها تلاش در عملی کردن وعده‌هایش دارد.

بیشتر بخوانید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
جنگ تجاری بین اروپا و آمریکا بالا گرفته است