هند تمام بدهی نفتی دوران تحریم را 'به ایران پرداخت کرده'

نفت ایران حق نشر عکس Reuters

به گفته کاردار سفارت هند در ایران همه بدهی‌های هند به ایران در دوران تحریم پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دوش اوتام در حاشیه نمایشگاه اختصاصی هند در ایران به خبرنگاران گفته است: "بعد از تحویل(نفت) هیچ مشکل برای پرداخت پول ایران وجود ندارد و شرکت های هندی هم مرتب پرداخت هایی را صورت می‌دهند پس مشکلی وجود ندارد."

به گفته او هند پول نفت خریداری شده از ایران را به یورو پرداخت می‌کند و همچنین پول حاصل از مبادلات تجاری دو کشور، از طریق همکاری چند بانک ایرانی با بانک "یو‌سی‌او" هند انجام می‌شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، بیش از یک ماه پیش گفته بود: "ما از هند ۲ هزار و ۴۰۰ میلیون یورو طلب داشتیم که ۹۰۰ میلیون را پرداخت کردند، یک هزار میلیون دیگر را در ماه آوریل یا مارس و ۵۰۰ میلیون را هم در آینده می‌پردازند، یعنی تکلیف همه طلب‌ها که متعلق به ۲ شرکت بخش خصوصی بوده است، مشخص شد."

حدود یک سال پیش هم (بهمن ۱۳۹۵) دولت ایران از آزاد شدن کل پول‌های بلوکه شده این کشور خبر داد.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در آن زمان گفته بود: "آنچه که برای رفع بلوکه شدن پول‌های ایران توافق شده بود، انجام شده است اما بعضی کشورها مثل هند عذری از نظر تحریم ندارند و ممکن است اخلال یا تعللی در این زمینه داشته باشند اما در کل پول های بلوکه شده آزاد شده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption حسن روحانی، رئیس جمهور ایران حدود یک ماه پیش (فوریه ۲۰۱۸) به دهلی نو، پایتخت هند، سفر کرد

تحریم‌های نفتی آمریکا و اروپا در سال ۲۰۱۲ میزان صادرات نفت ایران را به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش داده بود اما بعد از اجرای توافق هسته‌ای (برجام) صادرات نفت ایران به بیش از دو برابر زمان تحریم‌ها رسید.

پیش از رفع تحریم‌های ایران، هند از معدود کشورهایی بود که همچنان از ایران نفت می‌خرید.

اما تحریم‌های هسته‌ای که بانک مرکزی ایران را هدف گرفته بود باعث شد که پرداخت هند به ایران بابت خرید نفت برای چند سال با مشکل روبرو شود.

هند تا سال ۲۰۱۳ بخشی از بدهی ایران را از طریق "هالک‌بانک" ترکیه پرداخت می‌کرد اما بعد از سد شدن این مسیر بخشی از بدهی‌های پرداخت‌نشده ایران نزد پالایشگاه‌های هند باقی ماند.

به گفته مقام‌های دولتی در ایران، هند پول نفت ایران را به دو قسمت می‌کرده که بخشی را به حساب یورویی و بخشی را به حساب روپیه واریز می‌شده است.

اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور ایران، گفته است: "آن پولی که به حساب یورویی واریز می‌شد، توقیف می‌شد چون نمی‌توانستیم با آن خرید کنیم اما از پولی که در حساب روپیه قرار داشت باید از هند و به قیمت‌هایی که خودشان می‌گفتند کالای هندی بخریم."

ایران پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی دومین تامین کننده بزرگ نفت هند بود.

در سال ۲۰۱۷ میلادی عراق و عربستان سعودی به ترتیب بزرگترین تامین کنندگان نفت این کشور بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نارندرا مودى، نخست وزیر هند در نخستین سفر رسمى اش به ایران در مى ٢٠١۶ با امضاى یک توافقنامه مواصلاتى سه جانبه شامل هند، ایران و افغانستان، وعده داد که دهلى ۵٠٠ میلیون دلار براى تکمیل و گسترش بندر چابهار سرمایه گذارى خواهد کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران حدود یک ماه پیش (فوریه ۲۰۱۸) به همراه وزرای نفت و خارجه و گروهی از بازرگانان بخش خصوصی این کشور به دهلی نو، پایتخت هند، سفر کرد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در طی این سفر گفت: "شرکت‌های دولتی نفتی در هند خرید خود از ایران را افزایش خواهند داد."

پس از این سفر اعلام شد که ایران هزینه انتقال نفت به هند برای سال مالی آینده میلادی را حذف کرده است.

بر همین اساس هند هم قرار شده در مقابل، افزایش واردات نفت خود از ایران را افزایش دهد.

سال مالی آینده میلادی از آوریل ۲۰۱۸، کمتر از دو ماه دیگر، شروع می‌شود.

این تصمیم پس از کاهش واردات نفت هند از ایران در فاصله آوریل ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ بوده است.

دوش اوتام، کاردار سفارت هند در ایران حجم تبادلات تجاری بین دو کشور در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) را نزدیک به سیزده میلیارد دلار اعلام کرده است.

او همچنین گفته: "هند ۸۵ میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه گذاری کرده و خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری را اختصاص داده است."

ایران و هند در جریان سفر اخیر حسن روحانی به دهلی٬ بر سر انتقال کالاهای هندی از طریق ایران به آسیای میانه توافق کردند.

این توافق براساس یادداشت تفاهمی درباره مدیریت فاز اول بندر اول چابهار در سواحل دریای عمان و در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است.

بعضی منابع خبری می گویند بر اساس این توافق هند اجازه پیدا می‌کند به مدت ۱۸ ماه کنترل بخشی از بندر چابهار را به دست بگیرد.

توسعه میدان گازی "فرزاد بی" یکی دیگر از محورهای اصلی مذاکرات نفتی ایران و هند بوده که البته تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

موضوعات مرتبط