توافق در مورد افزایش حدود ۲۰ درصدی حداقل دستمزد کارگران در ایران

کارگر حق نشر عکس Tasnim

پس از ساعت‌ها مذاکره و چانه‌زنی در آخرین روز کاری سال، رسانه‌های ایران از توافق بر سر افزایش ۱۹ و هشت دهم درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۷خبر داده‌اند.

این مذاکره‌کنندگان شامل نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت بودند. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته این توافق هنوز توسط وزرا امضا نشده اما از سوی نمایندگان شورای عالی کار نهایی شده است.

علی فتحی، عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران به خبرگزاری ایرنا گفته است که "رشد ۱۲ درصدی سایر سطوح به علاوه ۲۴ هزار و ۱۸۸ریال مزد روزانه مورد توافق قرار گرفت، اما این توافق هنوز مصوب نشده است."

منظور از سایر سطوح، دستمزدهایی است که پارسال بیشتر از حقوق حداقل مصوب شورای عالی کار بوده است. برای مثال کسانی که پایه حقوق آنها بیش از دو میلیون تومان بوده مشمول افزایش سایر سطوح مزدی می‌شوند.

نمایندگان کارگری در ابتدای مذاکرات امسال افزایش ۳۶ درصدی حداقل مزد را پیشنهاد کرده بودند که البته مورد توافق سایر مذاکره کنندگان قرار نگرفت.

براساس آمارهای رسمی بیش از ۱۳ میلیون نفر در ایران، نیروی کار مشمول قانون کار محسوب می‌شوند.

سال پیش (۱۳۹۵) حداقل دستمزد سال جاری را با افزایش ۱۴ و نیم درصدی از حدود ۸۱۲ هزار تومان در سال ۹۵ به نزدیک به ۹۳۰ هزار تومان افزایش یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیش از ۱۳ میلیون نفر در ایران، نیروی کار مشمول قانون کار محسوب می شوند

امسال، یکی از موضوعات محوری شورای عالی کار، پیش از تعیین درصد افزایش حداقل دستمزد، تعیین حداقل هزینه ماهیانه یک خانوار بر مبنای مواد خوراکی و غیرخوراکی بود تا این هزینه به عنوان مبنای تعیین دستمزد مد نظر قرار گیرد.

شورای عالی کار، حداقل هزینه معیشت خانوار در سال ۹۶ را حدود ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان برای یک خانوار با جمعیت ۳/۳ نفر تعیین کرده است.

جمعیت ۳/۳ نفری به استناد گزارش سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، به عنوان مبنای محاسبات تعداد جمعیت خانوار کارگری قرار گرفته است.

بر این اساس، سهم مواد غذایی از هزینه کل معیشت ۶۸۶ هزار تومان و سهم اقلام غیرخوراکی ۲ میلیون تومان تعیین شده است.

در قانون کار دو معیار اصلی برای تعیین حداقل دستمزد وجود دارد: یکی نرخ تورم و دوم سبد هزینه معیشت خانوار.

طی سالیان گذشته معمولا نرخ تورم ملاک تعیین حداقل دستمزد بوده اما در دو سال گذشته "سبد هزینه معیشت" ملاک قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر دولت حسن روحانی حداقل دستمزد را بیش از نرخ تورم افزایش داده است.

نرخ تورم بین سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ به ترتیب ۱۱.۹، ۱۵.۶ و ۶.۷ درصد بوده و حداقل دستمزد کارگری در این سال‌ها به ترتیب ۲۵، ۱۷ و ۱۴ درصد افزایش یافته است.

رقم مورد توافق البته در سال بعدی اجرایی می‌شود.

مطالب مرتبط