طالبان برق کابل و چهار ولایت دیگر را قطع کرد

افغانستان حق نشر عکس DAB
Image caption افغانستان نزدیک به ۸۰ درصد برق مورد نیازش را از خارج وارد می‌کند

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) اعلام کرد که حوالی ساعت ۲ بامداد امروز، دوشنبه ششم حمل/ فروردین "دشمنان صلح، امنیت، رفاه و آرامش مردم" با انفجار پایه‌های برق وارداتی در ولایت بغلان در شمال افغانستان، برق شهر کابل را قطع کرده‌اند.

براساس اعلام برشنا مخالفان مسلح دولت، دو پایه برق را که در ۲۲ کیلومتری ایستگاه فشار قوی "کرکر" ولایت بغلان قرار دارند را با کارگذاری مواد منفجره تخریب کرده‌اند.

شرکت برشنا اعلام کرده که افراد فنی این شرکت همراه با نیروهای امنیتی به محل رسیده و برای ساخت مجدد این پایه‌ها اقدام کرده‌اند.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا به بی‌بی‌سی گفت که اکنون برق وارداتی از کشورهای تاجیکستان و ازبکستان به افغانستان قطع شده است. به گفته او علاوه بر کابل برق ولایت‌های غزنی، پروان، میدان وردک و ننگرهار نیز قطع شده است.

آقای توحیدی گفت که انتظار می‌رود تا آخر امروز این پایه‌ها دوباره بازسازی و برق کابل و سایر ولایت‌های افغانستان دوباره وصل شود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته که این کار توسط افراد گروه طالبان انجام شده است.

او افزود که طالبان به این دلیل دست به این اقدام زده که خواستار برق رسانی به مناطق تحت کنترل خود در ولایت‌های قندوز و بغلان است.

براساس اعلام مسئولین شرکت برشنا، شهروندان کابل برای رفع نیازمندی‌های روزانه‌شان به ۵۵۰ مگاوات برق نیاز دارند. به گفته شرکت برشنا اکنون شهر کابل فقط ۹۰ مگاوات برق آبی و حرارتی دارد.

حق نشر عکس DABS
Image caption چند روز قبل نیز پایه های برق وارداتی در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان توسط نیروهای شورشی منهدم شدند

ولایت بغلان از جمله ولایتی است که نیروهای وابسته به گروه طالبان در آنجا فعال هستند.

قبل از این مسئولان شرکت برق افغانستان اعلام کرده بودند که با واردات برق تازه از ترکمنستان با ظرفیت بالا و فعال شدن برق آفتابی در سد نغلو، مشکل جیره‌بندی برق در شهر کابل تا ختم ۲۰۱۸ "کاملا حل خواهد شد".

برق درشهرکابل درسال‌های گذشته معمولا تنها در فصل سرما، با مشکل جیره‌بندی رو به رو می‌شد؛ اما در بهار و تابستان سال گذشته نیز شهروندان کابل با مشکل برق مواجه بودند.

مسئولین شرکت برشنا همیشه گفته‌اند که برای حل مشکل برق که به دلیل صدمه زدن شورشیان به پایه‌های انتقال برق، سبب قطع برق در ولایات مختلف می‌شود، برنامه‌ای را برای تولید برق در هر ولایت اجرا خواهد کرد که تا پنج سال عملی خواهد شد. تولید برق با استفاده از اشعه آفتاب بخش بزرگی از این برنامه است.

افغانستان نیروی برق کافی ندارد و عمدتاً متکی به نیروی برق وارداتی است. در سال‌های اخیر بر سر توزیع برق وارداتی اختلاف‌های زیادی پیدا شده است. "جنبش روشنایی" مشخصاً به منظور کشیدن خط برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از طریق بامیان به وجود آمده است.