تحریم‌های آمریکا سهام شرکت‌های غول آلومینیوم روسیه را کاهش داد

اولگ دریپاسکا از سهامداران اصلی روس-ال حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا اولگ دریپاسکا را متهم کرده که در جهت اهداف دولت روسیه عمل می‌کند.

قیمت سهام شرکت‌هایی که در کنترل اولگ دریپاسکا، غول آلومینیوم روسیه هستند در پی تحریم‌های آمریکا علیه هفت سرمایه‌دار روسیه و شرکت‌هایشان سقوط کرده است.

روز دوشنبه قیمت سهام شرکت عظیم روس-ال که آلومینیوم تولید می‌کند در بازار سهام هنگ کنگ به نصف رسید.

سهام شرکت ای‌ان‌پلاس -کارخانه تولید آلومینیوم از انرژی آب- نیز در بازار لندن سقوط کرده است. این کارخانه نیز در کنترل آقای دریپاسکا است.

امروز (دوشنبه نهم آوریل) در اولین روز کاری پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، قیمت شاخص اصلی بازار بورس در روسیه ۱۱% کاهش داشت.

این تحریم‌ها در پی مناقشات سیاسی اعمال شد که با مسموم شدن یک جاسوس سابق روسیه به نام سرگئی اسکریپال در سالزبری بریتانیا آغاز شد.

این تحریم‌ها هفت الیگارش روس و ۱۲ شرکتی را که در کنترل آنهاست و ۱۷ مقام دولت روسیه را هدف قرار داده است.

دمیتری پشکوف، سخنگوی کاخ کرملین در انتقاد از این تحریم‌ها گفته است تحریم‌ها تمام عرف‌ها را نقض می‌کند، غیرقانونی و غیرقابل قبول است و باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

به گفته او دولت روسیه تمام تدابیر ممکن را برای به حداقل رساندن تبعات منفی تحریم‌ها انجام خواهد داد.

واشنگتن می‌گوید افراد و شرکت‌های تحریم شده به این دلیل در فهرست قرار گرفته‌اند که از "فعالیت‌های شرورانه دولت روسیه" در سراسر جهان سود می‌برند.

از غول‌های دیگر روسیه که هدف این تحریم‌هاست می‌توان به آلکسی میلر، مدیر شرکت دولتی انرژی گازپروم اشاره کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آلکسی میلر، مدیر شرکت تولید انرژی گزپروم در روسیه نیز در فهرست تحریم‌های آمریکاست.

روس-ال که هفت درصد آلومینیوم جهان را تولید می‌کند گفته از اینکه در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته متاسف است.

این شرکت اعلام کرده تحریم‌ها بر مبادلات و وضعیت مالی روس-ال تاثیر منفی خواهند داشت.

روز دوشنبه درحالی که سرمایه‌گذاران در حال بررسی تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد روسیه بودند شاخص سهام در بازار بورس مسکو ۱۱% افت کرد و ارزش روبل در برابر دلار نیز دو درصد کاهش یافت.

سهام شرکت‌هایی که به نوعی به این تحریم‌ها مرتبط می‌شوند در کشورهای دیگر هم تحت تاثیر قرار گرفته‌ از جمله در لندن سهام کارخانه تولید فولاد اوراز روسیه در بازار اف‌تی‌اس‌ای لندن ۱۸% سقوط کرده است.

جان میر، تحلیل‌گر معادن در شرکت اس‌پی‌انگل به خبرگزاری رویترز گفت چون به نظر می‌رسد تحریم‌های آمریکا ادامه ‌دارد، سرمایه‌گذاران نمی‌دانند چه سهامی را نگهدارند و کدام را بفروشند.

به گفته این تحلیل‎گر اقتصادی سرمایه‌گذاران باید سهام خود را در روس-ال و ای‌ان‌پلاس و شرکت‌های دیگر تا هفتم ماه مه بفروشند.

جسپر لالر از گروه تحقیقاتی لندن کاپیتال گفته که تحریم‌ها تبادل مالی به دلار را برای شرکت‌های روسی و مالکان تریلیاردرشان تقریبا غیرممکن می‌کند و این ارز اصلی در تجارت بین‌المللی است.

آمریکا می‌گوید تحریم‌های تازه علیه روسیه به دلیل فعالیت‌های این کشور در اوکراین، حمایتش از بشار اسد در جنگ داخلی سوریه و اختلال در دموکراسی‌های غربی است.

واشنگتن درعین حال ده‌ها دیپلمات را در واکنش به مسموم شدن یک جاسوس سابق روس در بریتانیا اخراج کرده است.

روز جمعه وزارت خارجه روسیه گفت به تحریم‌ها "جوابی دندان‌شکن" خواهد داد.