در پی انتقاد از سیاست تجاری دولت، ترامپ عضویت در پیمان تجاری فرااقیانوسیه را دوباره بررسی می‌کند

مبادلات تجاری در آسیا حق نشر عکس Getty Images

دانلد ترامپ رییس جمهوری آمریکا موافقت کرده یک بار دیگر به عضویت در پیمان تجاری فرااقیانوسیه برای تشکیل منطقه تجارت آزاد با کشورهای آسیا و اقیانوسیه فکر کند.

آقای ترامپ سال گذشته این پیمان را "فاجعه‌بار" خواند و از آن خارج شد.

رییس جمهوری آمریکا این وعده را در ملاقات با سیاستمدارانی از ایالت‌های کشاورزی محور آمریکا داده است.

این ایالت‌ها به دلیل اهمیت صادارات محصولات کشاورزی نگران جنگ تجاری با چین هستند.

این سیاستمداران که شامل هم‌حزبی‌های رییس جمهوری هم می‌شوند از اینکه آقای ترامپ آمریکا را به سوی جنگ تجاری با چین سوق می‌دهد نگران هستند.

به گفته آنها دولت باید به جای وضع تعرفه و دامن زدن به مقابله به مثل از سوی کشورهای دیگر علیه محصولات کشاورزی آمریکا به دنبال همکاری با کشورهای دیگر برای اعمال فشار بر چین باشد.

بن سس، سناتور جمهوری‌خواه از نبراسکا از منتقدان صریح تعرفه‌های جدید دولت است و گفته مامور کردن نماینده تجارت بین‌المللی آمریکا برای مذاکره جهت برگشت احتمالی به پیمان تجاری فرااقیانوسیه خبر خوبی است.

این سناتور جمهوری خواه گفت بهترین کاری که آمریکا برای مقابله با چین می‌تواند انجام دهد رهبری ۱۱ کشور دیگ حوزه اقیانوسیه است که به حاکمیت قانون و تجارت آزاد باور دارند.

پیمان تجاری فرااقیانوسیه، شامل ۱۲ کشور از جمله آمریکا می‌شد و توسط آقای اوباما برای مقابله با نفوذ رو به گسترش چین در منطقه به امضا رسید.

اتحادیه‌های کارگری این پیمان را بیش‌از حد "تجارت محور" خوانده‌اند و هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز با این پیمان مخالف بود.

خروج از پیمان تجاری فرااقیانوسیه یکی از اولین اقدامات آقای ترامپ پس از ورود به کاخ سفید بود.

بعد از خروج آمریکا باقی کشورها به مذاکره درباره این پیمان ادامه دادند و نهایتا در یازدهم مارس برسر آن توافق کردند.

حالا صادرکنندگان آمریکایی محصولات کشاورزی می‌گویند نگران عقب ماندن آمریکا از رقبا در این منطقه هستند.

براساس گزارشی که از این دیدار منتشر شده آقای ترامپ دستور داده کارکنانش برای دوباره پیوستن به این پیمان "با قید شروط آمریکا" مذاکره را آغاز کنند.