رئیس بانک مرکزی ایران: خروج از برجام اثر محسوسی در اقتصاد ما ندارد

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption سیف اتخاذ سیاست جدیدی در برابر تصمیم آمریکا را لازم ندانسته است

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی گفته است که خروج آمریکا از برجام تاثیری مهمی بر اقتصاد ایران نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی در مورد واکنش بانک مرکزی نسبت به تصمیم جدید آمریکا درباره برجام گفته است که "با ترتیبات اتخاذ شده، تصمیم آمریکا هرچه باشد در اقتصاد ما که در مسیر برنامه‌ریزی شده در حال حرکت است خللی ایجاد نمی‌کند."

آقای سیف با اظهار اینکه "ترتیبات ارزی جدید باعث شده تا منابع ارزی کشور در ساختار مناسب تحت کنترل قرار گیرند" گفته است که در حال حاضر ارز کافی برای واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه کارخانه‌ها و نیاز مصرفی در نظر گرفته شده و "لذا از این بابت مواضع آمریکا در خصوص برجام در اقتصاد ما اثرمحسوسی نخواهد داشت." او گفته است که اقتصاد ایران به حرکت خود ادامه خواهد داد و "در این خصوص جای هیچ تامل و نگرانی نیست."

رئیس کل بانک مرکزی گفته است که ترتیبات و برنامه های ارزی مورد نظر او همان است که قبلا اعلام شده و در حال پیاده شدن است هر چند افزوده است که این "برنامه هنوز به طور کامل پیاده نشده که عملکردش برای جامعه محسوس باشد."

+ ترامپ تصمیم در مورد آینده برجام را امروز اعلام می‌کند

+ روحانی احتمال باقی ماندن ایران در برجام را در صورت خروج آمریکا مطرح کرد

+ سیاست‌های جدید بانک مرکزی ایران برای کنترل بازار ارز اعلام شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در هفته‌های اخیر ارز پول ایران در برابر ارزهای خارجی به سطح بی سابقه‌ای سقوط کرده است

رئیس کل بانک مرکزی در مورد واکنش دولت به خروج احتمالی آمریکا از برجام هم گفته است که دولت در این زمینه گزینه‌های مختلفی را در اختیار دارد و با توجه به نوع تصمیم آمریکا در مورد برجام واکنش مناسب نشان خواهد داد. وی افزوده است که "مسلم این است که دشمنان ما از این شیوه طرفی نخواهند بست و پاسخ‌های قاطعی خواهند دید." برخی دیگر از مقامات دولتی نیز از برنامه‌ریزی برای مقابله با تبعات تصمیم آمریکا در مورد برجام و واکنش به آن سخن گفته‌اند اما در این مورد هنوز جزئیاتی منتشر نکرده‌اند.

آقای سیف اتخاذ تصمیمات بیشتری در واکنش به تصمیم آمریکا را ضروری ندانسته و گفته است که "اقتصاد کشور بی‌اعتنا به تصمیمات و اقدامات دشمنان، ساختار اقتصادی خودش را ادامه می‌دهد و تصمیم ​آمریکا هر چه باشد اتخاذ تصمیم یا اقدامی خاص بیشتر از مسیری که تا امروز طی کرده‌ایم ضروری نخواهد بود."

روند افزایش سریع بهای ارز خارجی در برابر ریال که از چند ماه پیش آغاز شده بود در هفته‌ها و روزهای اخیر سرعت گرفته و ارزش پول ایران در برابر ارز خارجی به طرز بی‌سابقه‌ای تنزل کرده است. رئیس کل بانک مرکزی پیشتر این وضعیت را ناشی از عوامل روانی دانسته و گفته بود که دلیل منطقی برای بروز چنین روندی وجود ندارد.

با توجه به اینکه سقوط ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی با نزدیک شدن زمان اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در مورد تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای شدت گرفته، به نظر می‌رسد که یکی از عوامل موثر بر افزایش غیرمتعارف تقاضا برای ارز خارجی نگرانی از این بوده است که در صورت بازگشت تحریم‌های آمریکا، عواید ارزی ایران به شدت کاهش خواهد یافت و باعث کمبود ارز در ایران خواهد شد.

همچنین عدم اطمینان نسبت به آینده اقتصادی نیز به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر فرار مردم از پول داخلی و خرید ارز خارجی و طلا مطرح شده است. بعضی از رسانه‌های جناح منتقد دولت نیز سیاست‌های اقتصادی نهادها و مقامات دولتی را مسئول بروز وضعیت فعلی قلمداد کرده‌اند.

قرار از رئیس جمهوری آمریکا امروز، سه‌شنبه تصمیم، خود در مورد حفظ یا خروج از برجام را اعلام کند.