بازار ارز: دولت ایران با معامله توافقی ارز موافقت کرد

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران حسن روحانی در جلسه با تیم اقتصادی خود قانع شده که "خرید و فروش توافقی ارز میان صادر کننده و وارد کننده عملیاتی شود." حق نشر عکس Mehr
Image caption به گزارش رسانه‌های دولتی ایران حسن روحانی در جلسه با تیم اقتصادی خود قانع شده که "خرید و فروش توافقی ارز میان صادر کننده و وارد کننده عملیاتی شود."

به گزارش رسانه‌های دولتی در ایران، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با معامله توافقی ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان موافقت کرده است.

این موافقت پس از افزایش اخیر نرخ ارز در بازار غیررسمی صورت گرفته است.

نرخ ارز توافقی اعلام نشده است اما خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بر اساس "شنیده‌ها" نرخ سوم دلار را بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان اعلام کرده است.

با اجرای این طرح، به غیر از بازار آزاد ارز سه نرخی خواهد شد؛ دلار ۳۸۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی، دلار ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات سایر کالاها اختصاص می‌یابد و نرخ سوم که همان نرخ توافقی خواهد بود که هنوز اعلام نشده است.

محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت گفته است: "فهرست کالاهای وارداتی با دلار توافقی به زودی اعلام می‌شود."

دیروز (یکشنبه سوم تیر) قیمت دلار در بازار غیررسمی تا ۹ هزار تومان هم پیش رفت؛ در همین روز نرخ یورو به ۱۰۵۰۰ تومان و پوند انگلیس به ۱۲ هزار تومان رسید.

امروز با اعلام تصمیم جدید دولت نرخ ارزهای اصلی و سکه کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر از آغاز معاملات امروز صبح نرخ دلار ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان کاهش داشته است.

خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام بانکی گفته تصمیم درباره "ارز توافقی" به جلسه دیروز (یکشنبه سوم تیر) تیم اقتصادی رئیس جمهور ایران و حسن روحانی برمی‌گردد که در این جلسه او قانع شده که "خرید و فروش توافقی ارز میان صادر کننده و وارد کننده عملیاتی شود."

بر اساس تصمیم جدید، صادرکنندگانی که تا پیش از این ارز خود را در سامانه نیما (سامانه نظام یکپارچه ارزی) ارائه نمی‌کردند، ‌ ارز ناشی از صادرات خود را با نرخ توافقی عرضه کنند تا به نیازهای خارج از اولویت‌های بانک مرکزی اختصاص یابد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption خبرگزاری ایسنا بر اساس "شنیده‌ها" نرخ سوم دلار را بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان اعلام کرده است

این در حالی است که هفته پیش محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت تعیین نرخ سوم برای دلار از سوی دولت را تکذیب کرده بود.

همزمان ولی‌الله سیف، رئیس‌ بانک مرکزی امروز (دوشنبه ۴ تیر) از ایجاد "بازار ثانویه" ارز طی هفته آینده خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای سیف گفته است: "جزئیات این بازار ثانویه تدوین شده و از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی که عمدتاً از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود برای واردات برخی کالاهای غیراساسی و به‌صورت نرخ توافقی خواهد بود."

دولت ایران اخیرا در بازنگری سیاست ارزی خود لیست کالاهای وارداتی که تماما مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شدند را تغییر داده است.


جرئیات اولویت‌های جدید تخصیص ارز

  • کالاهای اساسی: تامین ارز از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت

اقلامی مانند گندم، روغن، برنج، نهاده‌های دامی و حبوبات با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص یارانه ۴۰۰ تومانی تامین ارز خواهند شد که با این حساب، نرخ هر دلار برای این گروه کالاها ۳۸۰۰ تومان خواهد بود.

  • مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای: تامین ارز از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی

این اقلام شامل مواد اولیه، ماشین‌آلات خطوط تولید و ... از درآمدهای ارزی حاصل از صادرات پتروشیمی و فولاد و مواد معدنی تامین ارز خواهند شد؛ به این کالاها دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد.

  • کالاهای مصرفی: تامین ارز از صادرات کالاهایی که ملزم به ارایه ارز در سامانه نیما نیستند

گروه کالاهای مصرفی از محل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالاهایی که ملزم به ارایه ارز در سامانه نیما نیستند، تامین ارز خواهند شد. این کالاها با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی و همچنین قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار می‌شوند.


حق نشر عکس Tasnim
Image caption دیروز (یکشنبه سوم تیر) قیمت دلار در بازار غیررسمی تا ۹ هزار تومان هم پیش رفت

دولت ایران در اواخر فروردین ماه امسال (۱۳۹۷) ارز را تک‌نرخی و قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد.

بر همین اساس هر نرخ رزی به غیر از آنچه بانک مرکزی اعلام کرده "قاچاق" خوانده شد.

از زمان اعلام این سیاست اولویت‌های تخصیص ارز هم دستخوش تغییراتی شد.

به گفته مقام‌های دولتی در ایران از ابتدای سال جاری (۱۳۹۷) تا ۲۷ خرداد بیش از ۹ میلیارد دلار را برای مصارف وارداتی توسط دولت تامین شده است.

موضوعات مرتبط