یکی از متهمان پرونده خودروهای وارداتی 'از ایران فرار کرد'

دولت آبادی حق نشر عکس Tasnim

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، از فرار یکی از متهمان پرونده "خودروهای وارداتی" به خارج از این کشور خبر داده است.

این "متهم زن" پیش از تشکیل پرونده قضائیه از ایران خارج شده است.

به گفته دادستان تهران در رابطه با پرونده ثبت سفارش "غیرقانونی" خودرو از پنجشنبه هفته پیش تا یکشنبه این هفته (۲۲ ژوییه) در مجموع ۵ متهم دستگیر شده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه هم گفته است از این پنج نفر ۴ نفر در بازداشت هستند.

او گفته دو نفر از این بازداشت‌شدگان مدیرکل سازمان توسعه تجارت و معاونش بوده‌اند.

به گفته آقای اژه‌ای دو نفر دیگر از بازداشت شدگان "مسئول ثبت سفارش و طراح سامانه (ثبت سفارش خودرو)"بوده‌اند.

بنابر اعلام دادستانی تهران، با استناد به آمار گمرک "تخلف" در واردات خودروهای خارجی محدود به تهران نبوده و در استان‌های دیگری نظیر بوشهر، البرز، بندرعباس، خوزستان و قم هم انجام شده.

آقای دولت آبادی گفته است: "دادستانی به جعل ثبت سفارش‌ها اعتقاد دارد."

همزمان محمد شریعتمداری، وزیر صنعت امروز (سه‌شنبه دوم مرداد ماه) با حضور در یک برنامه تلویزیونی لیست شرکت‌های "متخلف" در ثبت سفارش خودرو را منتشر کرد.

این فهرست به تیر تا دی ماه سال گذشته (۱۳۹۶) برمی‌گردد؛ زمانی که ثبت سفارش در آن زمان ممنوع بود ولی بعضی شرکت‌ها به صورت "غیرقانونی" اقدام به ثبت و متعاقب آن واردات خودرو کرده بودند.

آقای شریعتمداری، در این برنامه تلویزیونی گفته است: "ثبت سفارش خودرو در سال گذشته توسط وزیر وقت صنعت (محمد نعمت‌زاده) متوقف شده که این دستور غیرقانونی بوده است."

او گفته: "به محض ممنوع کردن واردات خودرو ثروت کسانی که خودرو آماده به تحویل یا در راه دارند چند برابر می‌شود و ما مکانیسمی برای حل این مسئله نداریم."

حق نشر عکس Eghtesadonline
Image caption محمد شریعتمداری، وزیر صنعت امروز (سه‌شنبه دوم مرداد ماه) با حضور در یک برنامه تلویزیونی لیست شرکت‌های "متخلف" در ثبت سفارش خودرو را منتشر کرده

وزیر صنعت در حالی فهرست شرکت‌های "متخلف" را منتشر کرده که انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است اسم بعضی شرکتها در این فهرست از قلم افتاده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی دادفر، رئیس این انجمن گفته است: "با بررسی لیست منتشره به نظر می‌رسد که جای بعضی از شرکتها در این لیست خالی است ضمن آنکه اگر مرجع قضایی براساس این لیست می‌خواهد اقدام کند پس تکلیف شرکتهای متخلف احتمالی که اسمشان در این لیست نیامده، چیست؟."

او گفته: "از ابتدای اسفند ۱۳۹۵ ثبت سفارش واردات خودرو برای شرکتهای غیر نمایندگی رسمی ممنوع شد. از ۲۴ تیر ۱۳۹۶ نیز ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو شامل شرکتهای نمایندگی رسمی نیز شد که در لیست منتشره اسامی این دو گروه شرکت متخلف قید شده است."

حدود دو هفته پیش حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به وزیر صنعت دستور داد تا ظرف ۱۵ روز وقوع موضوع "تخلف در واردات و فروش خودروهای خارجی" را بررسی و موارد تخلف را به "مردم و دستگاه قضایی" اعلام کند.

او گفته بود که بنا بر گزارش وزارت اطلاعات، "ثبت سفارش‌های غیرقانونی"، منجر به "کسب سودهای نامشروع و بروز پدیده دلالی در حوزه ثبت سفارش" شده است.

یک ماه پیش، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران از "تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور" خبر داده بود.

حق نشر عکس Icana
Image caption وزیر صنعت در حالی فهرست شرکت‌های "متخلف" را منتشر کرده که انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است اسم بعضی شرکتها در این فهرست از قلم افتاده است

ابهام درباره نحوه ثبت سفارش خودرو در زمان بسته بودن سایت در حالی ادامه دارد که پیشتر امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفته بود: "به مدت ۹ شب از ساعت ۲ تا ۴ صبح سامانه (ثبت سفارش) باز و ۳۴ هزار خودرو ثبت شد."

اما دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش در نیمه شب را رد کرد و آن را "تشویش ذهن مردم" خواند.

در ابتدا سازمان بازرسی گفته بود سایت (ثبت سفارش) وزارت صنعت "هک شده" که البته بعدا این وزارت‌خانه هک شدن را رد کرد.

هفته پیش خبرگزاری مهر در گزارشی گفته بود کمیسیون حمایت از تولید ملی گزارشی از قاچاق ۱۵ هزار خودرو به کشور در ۶ ماهه سال ۹۶ آماده کرده؛ که در صورت موافقت مجلس به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

این اقدام پس از آن بود که یک کلیپ چنددقیقه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد تعداد زیادی خودروی لوکس در ساعت سه صبح یکی از گمرکات جنوبی کشور در حال ترخیص بود.

البته گمرک بوشهر اعلام کرده که این خودروها بصورت قانونی وارد و ترخیص شده‌اند.