بازار ارز؛ حضور پررنگ دلالان خریدار

بعضی از دلالان ارز می‌گویند عده ‌ای از خریداران به قیمت‌های "پرت" هم راضی می‌شوند حق نشر عکس Anadolu
Image caption بعضی از دلالان ارز می‌گویند عده ‌ای از خریداران به قیمت‌های "پرت" هم راضی می‌شوند

با افزایش قیمت ارز در ایران، رسانه‌های دولتی این کشور از حضور پررنگ دلالان در میدان فردوسی خبر داده‌اند که بیشتر آنها خریدار ارز بوده‌اند.

بعضی از خبرگزاری‌های دولتی در ایران از حضور همزمان نیروی انتظامی و تعداد زیادی از دلالان ارز در خیابان فردوسی و منوچهری خبر داده‌اند؛ خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که تعدادی از آنها دستگیر هم شده‌اند.

افزایش تقاضا برای خرید ارزهای خارجی در روزهای اخیر به بی ثباتی قیمت هم منجر شده است.

یکی از دلایل افزایش تقاضا در بازار ارز، نگرانی از کاهش ارزش ریال با توجه به بی‌ثباتی اقتصادی در ایران و تحریم‌های پیش رو است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی به نقل از دلالان گفته است بعضی از خریداران به قیمت‌های "پرت" هم راضی می‌شوند.

یکی از این دلالان به ایسنا گفته: "اگر قیمت امروز دلار ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان است، ما به آنها بگوییم ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان باز هم تقاضای خرید می‌کنند."

از تهران گزارش شده که بعضی از صرافی‌ها اقدام به خاموش کردن تابلوی اعلانات خود هم کرده‌اند.

افزایش قیمت دلار به بالای ده هزار تومان باعث شده بر میزان تقاضای ارزهای خارجی در بازار افزوده شود.

بعضی از این دلالان گفته‌اند نیروی انتظامی فقط دلالان خرد را دستگیر کرده است.

یکی از آنها به ایسنا گفته است: "در حالی که ما اینجا می‌دانیم تمام دلالان خرد بازار را هم یکجا جمع کنند، روی هم ۱۰ هزار دلار هم ندارند؛ پس چرا به آنها متهمان ارزی می‌گوییم؟ آیا تا به حال شده این متهمانی که از آنها نام می‌برند را معرفی یا حرف های آنها را منتشر کنند؟"

در معاملات بعدازظهر امروز (دوشنبه هشتم مرداد) بازار ارز تهران دلار آمریکا در بازار غیررسمی کمتر از ۱۲ هزار تومان معامله شد و یورو حدود ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان بود.

هر سکه طرح جدید (امامی) هم حدود ۴ و نیم میلیون تومان این معاملات به فروش رسیده است.

حق نشر عکس iSna
Image caption هر سکه طرح جدید (امامی) حدود ۴ نیم میلیون تومان در معاملات امروز به فروش رسیده است

دیروز بعد از گذشتن قیمت دلار از مرز ده هزار تومان، بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای تحولات بازار سکه و ارز را "غیرعادی" خواند و اعلام کرد این تحولات "تناسبی با واقعیات اقتصادی و توان ارزی کشور ندارد."

در این اطلاعیه آمده "این تحولات که عمدتاً ناشی از توطئه دشمنان و در راستای ایجاد التهاب در اقتصاد و سلب آرامش روانی از مردم است؛ به دقت زیرنظر است."

قیمت دلار در شهریور ماه پارسال (۱۳۹۶) ۳۸۰۰ تومان بود و با احتساب قیمت امروز، طی این مدت ارزش دلار آمریکا در برابر ریال ایران بیش از دو برابر و نیم شده است.

در اواخر فروردین ماه سال جاری، دولت ایران بطور دستوری قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و هر نرخ دیگری را در بازار قاچاق خواند.

این سیاست بانک مرکزی با این که برای مدت کوتاهی توانست از التهاب بازار بکاهد ولی روند صعودی قیمت ارز در بازار آزاد ادامه یافت.

با افزایش تقاضا در ماههای اخیر و بخصوص پس از خروج آمریکا از برجام قیمت ارز و سکه بطور مستمر شاهد افزایش قیمت بوده است.

موضوعات مرتبط