گزارش‌ها درباره احتمال تعیین نرخ جدید ارز در بازار توافقی ایران

ارز حق نشر عکس AFP

در حالی که حدس و گمان درباره محتویات سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی ادامه دارد، بعضی از رسانه‌های دولتی در ایران جزئیاتی از این بسته ارزی منتشر کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرده سیاست‌های جدید تا آخر همین هفته به دولت اعلام شود؛ این سیاست‌ها هم اکنون در حال بازنگری است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بر اساس شنیده‌های خود از مسئولان اتاق بازرگانی قیمت پیشنهادی دلار در بازار ثانویه را بین ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان اعلام کرده است.

بر همین اساس، قرار شده از این پس مرجع رسمی نرخ دلار بازار ثانویه باشد و دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط برای واردات کالاهای اساسی و دارو اختصاص ‌یابد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption ایسنا در گزارشی گفته بانک مرکزی به دنبال بازگرداندن صرافی‌ها به چرخه معاملات ارزی است

مسعود کیمیایی اسدی، از اعضای اتاق بازرگانی ایران گفته است: "بر این اساس دولت می‌خواهد روی بازار ثانویه نظارت داشته باشد و صادرکننده و واردکننده با یک نرخ توافقی، ارز خود را تبادل کنند و دولت فقط ناظر باشد."

به گفته ایسنا همچنین قرار شده میزان ارز مسافری نصف شود.


هم اکنون ارز مسافرتی فقط برای یک بار سفر در سال به میزان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران پرداخت می‌شود.


ایسنا همچنین گفته بانک مرکزی به دنبال بازگرداندن صرافی‌ها به چرخه معاملات ارزی است و "احتمالا توافقات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان در صرافی‌ها انجام خواهد شد."

بعد از اعلام نرخ دستوری دلار در فروردین ماه امسال (۱۳۹۷) صرافی‌ها عملا از چرخه معاملات ارزی حذف شدند.

در هفته جاری و بعد از از عبور قیمت دلار از مرز ده هزار تومان، بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای تحولات بازار سکه و ارز را "غیرعادی" خواند و اعلام کرد این تحولات "تناسبی با واقعیات اقتصادی و توان ارزی کشور ندارد."

در این اطلاعیه همچنین آمده بود در "روزهای آینده" سیاست‌های جدید این بانک اعلام خواهد شد.

حدس و گمان درباره بسته ارزی بانک مرکزی در حالی ادامه دارد که امروز (چهارشنبه دهم مرداد) در بازار غیر رسمی ارز، دلار بین ۱۰۸۰۰ تومان تا ۱۱ هزار تومان معامله شده است.

قیمت دلار در روزهای اخیر تا ۱۲ هزار تومان هم پیش رفته بود.

در روز چهارشنبه سکه (امامی) هم بین ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون ۱۰۰ هزار تومان معامله شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در روز چهارشنبه (دهم مرداد) قیمت سکه (امامی) تا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم پایین آمد

دولت ایران امیدوار است با راه‌اندازی بازار ثانویه بتواند آرامش را به بازار ارز بازگرداند.

با اینکه هنوز جزئیات قیمت ارز در این بازار رسما اعلام نشده، ولی بعضی از کارشناسان هشدار داده‌اند "تعیین دستوری" نرخ ارز در بازار دوم هم تجربه مشابهی مانند دلار ۴۲۰۰ تومانی خواهد داشت.

همزمان وزارت اطلاعات امروز (چهارشنبه دهم مرداد) از متلاشی شدن باندهای قاچاق ارز و طلا و باندهای جعل اسکناس‌های خارجی و ضرب سکه‌های تقلبی خبر داده است.

بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، این عملیات در استان های آذربایجان غربی، تهران و بعضی از استان‌های دیگر انجام گرفته.

وزارت اطلاعات اعلام کرده "در این عملیات ۱۵ نفر از عوامل باند‌های مورد نظر دستگیر و بیش از ۵۰۰ هزار انواع ارزهای خارجی (دلار، یورو و لیر) و همچنین بیش از نیم میلیون دلار جعلی و ۱۲۲ میلیون دینار جعلی عراقی به همراه کلیه تجهیزات و ملزو‌مات جعل اسکناس و ضرب سکه‌های تقلبی کشف و ضبط شده."