۸۹۵۰ تومان؛ نرخ معامله دلار در اولین روز اجرای سیاست‌های ارزی دولت

ارز حق نشر عکس Mehr

بانک مرکزی ایران در گزارشی که امروز (سه‌شنبه ۱۶ مرداد) منتشر کرده نرخ دلار در معاملات امروز در سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) را ۸۹۵۰ تومان اعلام کرده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی در اولین روز اجرای سیاست‌های جدید ارزی از میان مبالغ عرضه شده ۳۰ میلیون درهم امارات با قیمت ۲۲۰۰ تومان معامله شده است؛ همچنین یک میلیون یورو نیز با قیمت ۹۳۳۰ تومان و ۱۰۰ هزار دلار آمریکا با نرخ ۸۹۵۰ تومان معامله شده است.

بر این اساس تا ساعت ۴ بعدازظهر امروز (به وقت تهران) در سامانه نیما "۲۳ مورد عرضه، ثبت و ۸ مورد معامله، قطعی شده است."

بانک مرکزی نرخ معامله یورو در معاملات امروز را ۹۳۳۰ تومان و درهم امارات را ۲۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

همزمان دولت ایران فهرست ۲۵ قلم کالای مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی را منتشر کرده است.

بر اساس تصویری که رسانه‌های دولتی در ایران منتشر کرده‌اند، اقلامی مانند برنج خارجی و چای خارجی هم در این فهرست به چشم می‌خورند.

دولت ایران همچنین امروز (سه‌شنبه ۱۶ مرداد) را تاریخ شروع اجرای سیاست‌های جدید ارزی و آغاز معاملات در صرافی‌ها اعلام کرده است.

بانک مرکزی همچنین با صدور بخشنامه‌ای به سردرگمی صرافان پایان داد و دستورالعمل خرید و فروش ارز در "صرافی‌های مجاز" را ابلاغ کرد.

بر اساس این دستورالعمل "صرافی‌های مجاز معتبر موظفند حواله‌های ارزی خریداری شده از صادرکنندگان را در سامانه نیما راسا و یا به واسطه سایر صرافی‌های معتبر و بانک‌های عامل حداکثر ظرف مدت سه روز کاری به فروش رسانند."

نرخ فروش ارز صرافی‌ها حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید در سامانه "نیما" و "سنا" اعلام شده است.

در این بخشنامه همچنین آمده: "صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند حداکثر پنج درصد از حواله‌های ارزی خریداری شده را تبدیل به ارز بصورت اسکناس نموده و در چارچوب مصارف بند (۶) فوق به فروش رسانند."

بند ۶ به ۱۴ مورد مصارف ارزی نظیر مسافرتی، درمانی و دانشجویی اشاره دارد.

بخشنامه بانک مرکزی در حالی صادر شده که پیشتر گزارش‌ها از تهران حاکی از آن بود صرافی‌ها تهران هنوز معاملات ارزی را آغاز نکرده‌اند.

دو صرافی در تهران در تماس با بی‌بی‌سی فارسی در ساعت یک بعدازظهر بوقت تهران تایید کردند بخشنامه‌ای به آنها ابلاغ نشده و کماکان خرید و فروشی ندارند.

بعضی از صرافی‌های تهران از دیروز تابلوی نرخ ارز را روشن کرده‌اند؛ هر چند نرخ ارزهای مختلف روی آن نمایش داده نشده است.

صراف‌ها گفته بودند هنوز در انتظار ابلاغ دستوالعمل اجرایی بانک مرکزی هستند.

در معاملات امروز بازار غیررسمی نرخ دلار بین ۹۱۰۰ تا ۱۰ هزار تومان متغیر بود.

بانک مرکزی هم امروز نرخ رسمی دلار را با دویست تومان کاهش به ۴۲۰۰ تومان برگردانده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی گفته است سیستم ثبت‌نام ارز مسافرتی از امروز (سه‌شنبه ۱۶ مردادماه) قطع شده است.

بر این اساس متصدیان شعب ارزی بانک‌ها از بخشنامه‌ای که بانک مرکزی در این‌مورد صادر کرده است، اطلاعی ندارند و می‌گویند، پس از اعلام رییس کل بانک مرکزی، فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها نیز رسما قطع شد.

این در حالی بود که بعضی بانک‌ها دیروز حواله ارز مسافرتی به نرخ دولتی (۴۴۰۰ تومانی) را به مسافران عرضه کردند.

بر اساس سیاست جدید ارزی دولت قرار است ارز مسافرتی با نرخی معادل ۵ درصد بالاتر از قیمت بازار ثانویه در صرافی‌ها عرضه شود.

در بازار سکه هم خبرگزاری‌های ایران از تحویل ۲.۵ میلیون سکه پیش فروش شده از فردا خبر داده‌اند.

طرح پیش فروش سکه از ۱۷ بهمن سال گذشته شروع شد و تا اواسط اردیبهشت‌ماه امسال (۱۳۹۷) ادامه یافت که هدف آن جذب نقدینگی و کنترل بازار ارز بود.

قیمت سکه طرح جدید نسبت به دیروز حدود ۱۰۰ هزار تومان در معاملات صبح تهران کاهش یافت و به حدود سه میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسید.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption پیشتر گزارش‌ها از تهران حاکی از آن بود صرافی‌ها تهران هنوز معاملات ارزی را آغاز نکرده‌اند.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، دو روز پیش در یک برنامه تلویزیونی در ایران از این سیاست‌ جدید ارزی دولت رونمایی کرد.

او از بازگشت صرافی‌ها به چرخه مبادلات ارزی ایران خبر داد و گفت قیمت ارز در بازار ثانویه بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و تعیین قیمت بر عهده بازار خواهد بود.

با سیاست‌‌های جدید، خرید و فروش ارز که از اواخر فروردین ماه "قاچاق" اعلام شده بود دیگر جرم محسوب نخواهد شد.

زمان آغاز اجرای سیاست‌های جدید ارزی دولت امروز سه‌شنبه (۱۶ مرداد) اعلام شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم دیروز (دوشنبه ۱۵ مرداد) با شرکت در یک برنامه تلویزیونی گفته بود صرافی‌ها از فردا باز خواهند شد.

او گفت: "از فردا (سه‌شنبه) بازار ارز ثانویه تشکیل می‌شود و ما به قیمت گذاری ورود نمی‌کنیم، با عرضه و‌ تقاضا قیمت مشخص می‌شود. صرافی‌ها از فردا باز می‌شوند، اسکناس در صرافی‌ها خواهد بود و ارز ممنوع نیست."

خبرگزاری ایسنا به نقل از کانون صرافان گفته طی جلساتی که صرافی‌ها با بانک مرکزی داشته‌اند، قرار است دستورالعمل فعالیت صرافی‌ها امروز (سه‌شنبه) نهایی شود.

موضوعات مرتبط