آژانس بین‌المللی انرژی درباره احتمال 'تلاطم' در بازار نفت هشدار داد

نفت حق نشر عکس Other

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود هشدار داده است که هرچند نگرانی‌ها درباره عدم ثبات احتمالی از عرضه نفت برطرف شده‌، اما در ماه‌های پیش رو و با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران ممکن است بازار دچار تلاطم شود.

این نهاد بین‌المللی در گزارش ماه اوت خود گفته است: "همزمان با اجرای تحریم‌ها علیه ایران، شاید در ترکیب با بروز مشکلات تولید در جاهای دیگر، ممکن است حفظ سطح عرضه فعلی بسیار چالش‌برانگیز باشد."

از روز سه‌شنبه (۷ اوت) دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شامل تحریم دلار، طلا و فلزات گرانبها، بازگردانده شد، اما دور بعدی تحریم‌ها، که نظام بانکی و صنعت نفت ایران را هدف می‌گیرند، قرار است چند هفته بعد اجرا شوند.

آژانس بین‌المللی انرژی در ارزیابی خود از بازار نفت می‌گوید نگرانی‌ها از ثبات عرضه نفت "دست کم فعلا" تا حدی برطرف شده است.

این نهاد می‌گوید افزایش تولید از طرف عربستان و روسیه و بالا رفتن صادرات آمریکا و همچنین احیای بخش‌هایی از صنعت نفت لیبی دلیل رفع نگرانی‌ها است.

قیمت نفت در ماه‌های اخیر نسبت به سه سال گذشته به طور بی‌سابقه‌ای بالا بوده، هرچند هرگز به سطح بالای صد دلار در سال‌های قبلتر نرسیده است.

حدود یک ماه پیش کشورهای عضو اوپک و دیگر صادرکنندگان نفت توافق کردند که سطح تولید را ثابت نگه دارند.

برداشت برخی ناظران از این "توافق مبهم" این بوده است که با دشواری ایران برای صادرات نفت، عربستان و روسیه می‌توانند جایگزین آن در بازار شوند.

افزایش صادرات این دو کشور از دلایلی است که به گفته آژانس بین‌المللی انرژی نگرانی‌ها در بازار نفت "فعلا" برطرف شده است.

با این حال این نهاد در گزارشش با اشاره به تحریم‌های ایران می‌گوید: "چشم انداز بازار ممکن است بسیار متلاطم‌تر از چیزی باشد که امروز داریم."