گلایه مسافران و شرکت‌های هواپیمایی از افزایش قیمت بلیت در ایران

بلیط حق نشر عکس Ilna

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هشدار داده که "با افزایش قیمت‌ها حمل و نقل هوایی از سبد برخی از خانوارها حذف می‌شود."

او به خبرگزاری کار ایران- ایلنا- گفت: "اخیرا نرخ تسعیر ارز برای ایرلاین‌های خارجی از ۴۲۰۰ تومان به ۹۲۰۰ تغییر یافته است بنابراین نرخ بلیت ایرلاین‌های خارجی تا بیش از دو برابر افزایش می‌یابد."

پیشتر بانک مرکزی ارز مورد نیاز شرکت‌های هواپیمایی را با نرخ دولتی تامین می‌کرد اما بنا بر اعلام انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیش از یک ماه است که هیچ ارزی به این شرکت‌ها اختصاص نیافته است.

این وضعیت به لغو بعضی پروازها و افزایش قیمت بلیت منجر شده است.

با اجرای سیاست‌های جدید ارزی که هفته پیش اعلام شد، شرکت‌های هواپیمایی از شمول دریافت ارز دولتی خارج شدند.

بر اساس گزارش‌ها بعضی شرکت‌ها هوایی خارجی سیستم‌ فروش خود را بسته‌اند و فقط با مراجعه به دفتر شرکت و پرداخت ارزی تهیه بلیت امکان پذیر است.

حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، این اقدام را "تخلف" دانسته و گفته: "ایرلاین خارجی حق ندارد سیستم فروش بلیت خود را مسدود کند، فروش مستقیم داشته باشد و از مشتری ارز دریافت کند."

حتی بعضی از شرکت‌های هواپیمایی داخلی نظیر ایران ایر و‌ ماهان نیز قیمت بلیت پروازهای خارجی خود را تغییر داده‌اند.

یکی از شهروندان ایرانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "پنجشنبه قصد خرید بلیت تهران- کیف (اوکراین) را داشتم؛ بلیت یک سره که قبلا قیمت آن ۷۵۰ هزار تومن بوده به من یک میلیون و دویست هزار تومان قیمت داده‌اند. من قبول کردم و ساعت یازده این بلیت را رزرو کردم. ساعت یازده و ربع برای پرداخت اقدام کردم که متصدی به من گفت پرداخت نکنم چون قیمت دو میلیون و هفتصد هزار تومان شده."

یکی از کارمندان فروش بلیت هواپیما هم به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "بلیت مسیر مشهد-بوداپست (مجارستان) با هواپیمایی قطر قبلا سه میلیون و سیصد هزار تومان بود؛ شب خوابیدیم و فردا که پنجشنبه می‌خواستم همان بلیت را صادر کنم شده بود هفت میلیون و هشتصد هزار تومان."

یکی دیگر از مخاطبان بی‌بی‌سی هم گفت: "پدرم رو ماه پیش با بلیت ۱۱۰ هزار تومنی پرواز آبادان تهران راهی کردم؛ الان برای خودم خواستم بلیت بگیرم میبینم سه برابر شده. ماه بعدی رو دیدم حتی تا چهارصد هزار تومن هم قیمت‌گذاری کردن. ماه‌های بعدی رو خدا می‌دونه قراره چه قیمتی بشه."

شرکت‌های هوایی حدود شصت درصد از هزینه‌های خود را با ارز پرداخت می‌کنند.

دولت البته فعلا پذیرفته قیمت بلیط پروازهای داخلی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد.

با افزایش قیمت‌ بلیط پروازهای هوایی، بعضی شرکت‌ها نگران کاهش تقاضا هستند.

امیر هاتفی، عضو انجمن صنفی آژانس‌های مسافرتی و گردشگری گفته با ادامه این وضعیت ممکن است ۸۰ درصد آژانس‌های مسافرتی "در آینده نزدیک" تعطیل شوند:

"از خرداد پرداخت ارز ۴۲۰۰ به ایرلاین‌ها متوقف شد و از آن زمان تاکنون فروش هیچ بلیتی با این ارز صورت نمی‌گیرد؛ حتی ایرلاین‌هایی مانند ایران ایر،‌ ماهان، آسمان و ... نیز بلیت‌های خارجی را با ارز مبادله‌ای می‌فروشند و ارز مبادله‌ای حدود ۸ تا ۹ هزار تومان است و بلیت برای مسافران بسیار گران تمام می‌شود."

"مطمئن باشید مسافران پروازهای خارجی حدود ۸۰ درصد از نصف کمتر می‌شوند یعنی حدود ۸۰ درصد مسافرت‌ها حذف خواهد شد."

افزایش قیمت بلیت هواپیما در ایران در حالی است که مسافرت تفریحی برای خانواده‌های ایرانی در مقایسه با سال قبل و حتی ماه‌های اخیر بسیار گرانتر شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حذف ارز مسافرتی و افزایش نرخ بلیط پروازهای خارجی، هزینه مسافرت خارجی برای شهروندان ایرانی را افزایش داده است

گران شدن سفر خارجی برای شهروندان ایران

به غیر از دو برابر شدن بلیت هواپیما، اخیر بانک مرکزی ایران در سیاست‌های جدید ارزی خود ارز مسافرتی با نرخ دولتی را حذف کرده است.

تا پیش از اجرای سیاست‌های جدید ارزی دولت ایران که از هفته پیش اجرایی شد، مسافران کشورهای خارجی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو ارز با نرخ دولتی (۴۲۰۰ تومان) می‌گرفتند.

دولت ایران همچنین سال پیش (۱۳۹۶) عوارض خروج را از نفری ۷۵ هزار تومان در سفر اول به ۲۲۰ هزار تومان افزایش داد.

در سفر دوم این عوارض به ۳۳۰ هزار تومان و در سفر سوم و بیشتر به ۴۴۰ هزار تومان برای هر نفر رسید.

این مصوبه از ابتدای امسال (۱۳۹۷) اجرا شده است.

هزینه مراکز اقامتی نظیر هتل‌ها معمولا به دلار یا یورو محاسبه می‌شود که با افزایش نرخ ارز در ایران، این افزایش را هم باید به سبد هزینه سفرهای خارجی برای مسافران ایرانی اضافه کرد.

در سال‌های اخیر ترکیه، امارات متحده عربی، ارمنستان، گرجستان و کشورهای جنوب شرق آسیا مقصد اصلی سفرهای خارجی شهروندان ایران بوده‌اند.

موضوعات مرتبط