شرکت بریتانیایی کرکوس ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی در ایران را متوقف کرد

کرکوس حق نشر عکس QUERCUSASSETSSELECTION.COM

شرکت بریتانیایی "کرکوس" ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی در ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است. ارزش این پروژه ۵۷۰ میلیون دلار بود.

قرارداد ساخت این نیروگاه، اواخر شهریور ماه پارسال (۱۳۹۶) بین مسئولان این شرکت و وزارت نیروی ایران در لندن، پایتخت بریتانیا، نهایی شد.

دیه گو بیاسی، مدیر عامل شرکت کرکوس روز سه شنبه (14 اوت) به خبرگزاری رویترز گفت: "پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ما تصمیم گرفتیم تمامی فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کنیم؛ ما کماکان این وضعیت را به دقت زیر نظر قرار می‌دهیم."

او به جزئیات بیشتری اشاره نکرد. آقای بیاسی همچنین در گفتگو با خبرگزاری فرانسه خبر توقف فعالیت شرکت خود در ایران تایید کرده است.

قرار بود بعد از تکمیل، این نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان شناخته شود.

این یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای ایران و بریتانیا بعد از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران بود.

Image caption قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی اواخر شهریور ماه پارسال (۱۳۹۶) بین مسئولان این شرکت و وزارت نیروی ایران در لندن، پایتخت بریتانیا نهایی شد

انتظار می رفت این پروژه در ایران ظرف سه سال تکمیل شود که بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، هر شش ماه یک بار شبکه‌های ۱۰۰ مگاواتی راه‌اندازی شوند.

در زمان نهایی شدن قرارداد اعلام شد که اعتبار اجرای این پروژه با استفاده از منابع مالی خارجی تامین می‌شود.

ایران به دلیل آلودگی فزاینده هوا، در تلاش است تا به ساخت بیشتر نیروگاه‌های خورشیدی روی آورد.

در ماه‌های اخیر تعداد قابل توجهی از شرکت‌های اروپایی به دلیل عواقب همکاری با ایران در پی تحریم‌های ابالات متحده، به فعالیت‌های خود در ایران پایان داده‌اند.

به گزارش رویترز، پروژه مشابه دیگری توسط شرکت نروژی "ساگا انرژی" هم در ایران متوقف شده است.

این پروژه اواخر مهر ماه سال پیش نهایی شد و قرار بود ظرف پنج سال نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت دو گیگاوات در اطراف کویر مرکزی ایران (دشت کویر) ساخته شود.

ایران برای تولید برق تا حد زیادی وابسته به نفت و گاز است اما با افزایش آلاینده‌ها انگیزه‌های زیادی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور ایجاد شده است.

مرحله اول تحریم‌های اقتصادی و مالی آمریکا علیه ایران هفته پیش به اجرا درآمد.

این مرحله از بازگشت تحریم‌ها شامل تحریم مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری است.

مرحله بعدی تحریم‌ها روز ١٣ آبان -نود روز دیگر- به اجرا در می‌آید که فعالیت صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را هدف قرار داده است. هدف از اجرای مرحله دوم تحریم‌ها کاهش چشمگیر عواید ارزی دولت ایران از فروش نفت است.