کاهش کم سابقه ارزش افغانی در برابر دلار؛ 'محتکران مقصرند'

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption ارزش افغانی در مقابل دلار بعد از چاپ پول جدید در سال ۲۰۰۳ میلادی تا این اندازه کاهش نیافته بود

قیمت افغانی واحد پول افغانستان در مقابل دلار آمریکایی در چند روز گذشته به شدت کاهش یافته و از ۷۴ افغانی به ۷۸ افغانی در برابر یک دلار رسیده است.

خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی افغانستان این افزایش را "کاذب" خوانده و گفته که "محتکران و قاچاقچیان ارز" باعث کاهش ارزش افغانی در بازار شده‌اند.

او افزود که دولت ارز کافی در اختیار دارد و می‌تواند که نیاز واقعی بازار را به ارز خارجی مرفوع سازد.

آقای صدیق امروز (چهارشنبه ۲۱سنبله/شهریور) در یک نشست خبری در کابل گفت که در چند روز اخیر نیاز بازار به دلار از ۳۰ میلیون به ۴۲ میلیون افزایش یافته که این غیر قابل قبول‌ است.

او گفت که در این روزها فعالیت اقتصادی شاخصی در افغانستان انجام نشده که میزان تقاضای ارز در کشور به حدود ۱۲ میلیون دلار در روز بیشتر شود.

رئیس بانک مرکزی افغانستان وعده داده که تا سه روز دیگر ۳۲ میلیون دلار به بازار ارز تزریق خواهد شد.

به گفته او شایعات در باره نرخ ارز غیرواقعی است و دولت توانایی لازم را در برآورده کردن نیازمندی‌های واقعی اقتصادی افغانستان دارد.

آقای صدیق گفته که"احتکارگران ارز قصد ضربه زدن به اقتصاد کشور را دارند."

به گفته او عوامل همانند تورم که بر ارزش نرخ ارز در بازار تاثیر مستقیم دارد نه تنها در ماه‌های گذشته افزایش نیافته است بلکه کاهش داشته و از ۴.۳ درصد به زیر ۰.۱۴ درصد رسیده و این نشان می‌دهد که نباید قیمت دلار افزایش یابد.

او گفت که افغانستان از نظر ذخیره ارزی نیز مشکل ندارد، زیرا درآمد داخلی این کشور به ۱.۸ میلیادر دلار رسیده است.

در ماه‌های اخیر گزارش شده بود که با افزایش نرخ ارز در ایران، روزانه حدود سه میلیون دلار از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود؛ آقای صدیق دراین باره گفت که بانک مرکزی مسئول کنترل قاچاق ارز به ایران نیست.

رئیس بانک مرکزی از مردم خواست که معاملات روزانه را با افغانی انجام داده و کاهش ارزش افغانی را موقتی دانست و گفت: "محتکران شناسایی و از طریق مراجع قانونی به پنجه قانون سپرده می‌شوند."

قیمت یک دلار آمریکایی در سال ۱۳۸۴ خورشیدی براساس فرمان بودجه افغانستان ۴۸ افغانی بود و با گذشت ده سال ارزش آن در سال ۱۳۹۴ به ۵۷ افغانی رسید.

در دو سال گذشته ارزش یک دلار در برابر افغانی به بیش از ۶۷ رسید. هرچند وزارت مالیه/دارایی افغانستان در فرمان بودجه سال ۱۳۹۷ ارزش یک دلار در برابر افغانی را ۶۸.۳۴ اعلام کرده ولی در روزهای گذشته ارزش یک دلار به بیشتر از ۷۸ افغانی رسید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
#شما؛ کاهش بی‌سابقه ارزش افغانی در برابر دلار