نشست نفتی الجزایر؛ اوپک و روسیه درخواست ترامپ برای افزایش سریع تولید را رد کردند

نماینده ایران حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر نفت ایران در نشست الجزایر حضور ندارد و حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک (چپ) به این اجلاس رفته است

نشست وزرای انرژی عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولید کنندگان عمده به ریاست روسیه بدون هیچ تصمیم خاصی برای افزایش فوری تولید پایان یافته است.

این نشست در حالی برگزار شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سه روز پیش در پیامی که در توئیتر منتشر کرد از کشورهای خاورمیانه انتقاد کرده بود و گفته بود این کشورها به دنبال افزایش قیمت در بازار نفت هستند.

هم‌زمان با برگزاری اجلاس نظارتی الجزایر با حضور کشورهای اوپک و غیر اوپک، وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده است که توییت اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره کشورهای مورد حمایت ایالات متحده در منطقه، تاثیری بر نتایج این نشست نگذارد.

دهمین جلسه کمیته وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) صبح روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) در الجزیره برگزار شده است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که در این اجلاس غایب است، توییت رئیس جمهوری آمریکا را "بزرگ‌ترین توهین به دولت‌ها و ملت‌های دوست آمریکا در منطقه" دانسته و گفته است: "امیدوارم این تهدیدها، برخی همکاران اوپکی‌‌ مرا وحشت‌زده و به اجرای دستورهای رئیس جمهوری ترامپ ترغیب نکند."

آقای ترامپ روز پنج‌شنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در توییتر خود نوشت که کشورهای مورد حمایت آمریکا در خاور میانه بدون این حمایت مدت زیادی امن نخواهند ماند و انتقاد کرد که این کشورها همچنان برای بالا بردن قیمت نفت تلاش می‌کنند.

آقای ترامپ هشدار داد که آمریکا این موضوع را به خاطر خواهد سپرد و از اوپک خواست که قیمت‌ها را پایین بیارود.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، در سخنرانی خود در افتتاحیه اجلاس الجزایر در واکنشی تلویحی به توییت آقای ترامپ گفت که "من دخالتی در تعیین قیمت نفت ندارم."

الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه هم افزایش فوری تولید نفت را رد کرده ولی در عین حال گفته است که جنگ تجاری آمریکا و چین و همین طور تحریم نفتی ایران چالش‌های تازه‌ای ایجاد خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان: من دخالتی در تعیین قیمت نفت ندارم

زنگنه: وحشت‌زده نشوید

به گزارش شانا، سایت اطلاع‌رسانی وزارت نفت ایران، آقای زنگنه گفته است که "طبق شنیده‌ها" کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک، "خارج از حیطه وظایف محوله به آن، در پی آن است که به بهانه به اصطلاح جبران کاهش تولید ایران رقمی را برای افزایش تولید ارائه کند."

آمریکا با اعمال دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه صنعت نفت و انرژی ایران در ماه آبان (نوامبر) به دنبال کاهش شدید صادرات نفت ایران است.

این موضوع به یکی از دلایل افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر تبدیل شده و اکنون گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش تولید بعضی کشورها برای جبران کاهش صادرات ایران بعد از اعمال تحریم‌ها ادامه دارد.

وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرده که تهدید آمریکا اعضای اوپک را وحشت‌زده نکند.

نشست الجزایر با حضور نمایندگان تولیدکنندگان عمده نفت در جهان شامل اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کشورهای غیرعضو این سازمان برگزار شده است.

حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک، در این اجلاس حضور دارد و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، که ابتدا گفته شده بود به این نشست خواهد رفت سفر خود را لغو کرد.