صندوق بین‌المللی پول کمک به آرژانتین برای مقابله با بحران اقتصادی را افزایش می‌دهد

تصاویر اسکناس های قدیمی پروی آرژانتین پشت شیشه بانکی در بوینوس آیرس، ۲۶ سپتامبر حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصاویر اسکناس های قدیمی پروی آرژانتین پشت شیشه بانکی در بوینوس آیرس، ۲۶ سپتامبر

صندوق بین المللی پول در تلاشی برای بازگرداندن اعتماد به بازارها در آرژانتین، با ارائه یک بسته نجات مالی بزرگتر و فوری تر به این کشور موافقت کرده است.

"آی‌ام‌اف" قصد دارد بسته تامین مالی ۳۶ ماهه خود برای آرژانتین را به بیش از ۵۷ میلیارد دلار افزایش دهد درحالی که قبلا با رقم ۵۰ میلیارد دلار موافقت کرده بود.

به علاوه آی‌ام‌اف گفته تا سال ۲۰۱۹ پنجاه میلیارد دلار خط اعتباری در اختیار این کشور می گذارد که ۱۹ میلیارد بیش از رقم پیش بینی شده است.

این تصمیم در خلال بحران اقتصادی و کسر بودجه شدید در این کشور اعلام می شود.

بیشتر بخوانید: درخواست کمک آرژانتین از صندوق بین‌المللی پول با وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی

اقتصاد این کشور با سقوط ارزش واحد پولی‌اش، پزو، منقبض شده و خشکسالی به صادرات کشاورزی ضربه زده است.

سرمایه گذاران نگران پول‌هایشان را از این کشور خارج کرده اند که باعث تلاطم بیشتر اقتصادی شده است.

ماه پیش رئیس جمهور آرژانتین، موریسیو مکری، از صندوق بین المللی پول خواسته بود بسته اضطراری خود را تسریع کند.

مقام ها قصد دارند از این پول برای کمک به جبران کسر بودجه استفاده کنند.

دولت گفته که به عنوان بخشی از توافق با آی‌ام‌اف از مخارج خود خواهد کاست و به متوازن کردن بودجه تا سال ۲۰۱۹ متعهد خواهد شد که یک سال پیشتر از موعد اعلام شده قبلی است.

کریستین لاگارد مدیر آی‌ام‌اف گفت مطمئن است که این بسته - یکی از بزرگترین ها در تاریخ صندوق بین المللی پول - به بازگردان اعتماد به بازارها در آرژانتین کمک خواهد کرد و همزمان برای رفع نیازهای "آسیب پذیرترین" بخش های جامعه موثر خواهد بود.

اما طرح های بودجه باعث اعتراض و اعتصاب هایی در آرژانتین شده که یادآور اوضاع سایر کشورهایی است که بعد از دریافت طرح نجات مالی از این سازمان شاهد ناآرامی های مشابه بودند.

خانم لاگارد گفت ضروری است که کنگره آرژانتین بودجه ۲۰۱۹ را تصویب کند. طرح نجات همچنین نیازمند تصویب هیات مدیران صندوق بین المللی پول است.

او در کنفرانسی خبری در نیویورک گفت: "اگر آرژانتین می خواهد واکنش موثری به شرایط چالش آفرین امروز نشان دهد باید کارهای خیلی بیشتری انجام شود. این تلاش تازه شروع شده. آی‌ام‌اف متعهد به ادامه حمایت از مقام های آرژانتینی در این تلاش هاست."

موضوعات مرتبط