افت قیمت ارز در بازار آزاد ایران

ارز حق نشر عکس Eghtesadonline

بنا گزارش‌ها، هر دلار آمریکا در معاملات دوشنبه (نهم مهر) تا لحظه تنظیم این خبر از بالای ۱۷هزار تومان به حدود ۱۵هزار تومان رسیده است.

بعضی از رسانه‌های دولتی ایران، مانند خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا- هم در گزارشی میدانی این کاهش قیمت را تایید کرده‌اند.

گفته می شود تقاضا برای فروش امروز افزایش یافته و از تعداد خریداران کاسته شده است. بر همین اساس قیمت سکه طلا هم در بازار کاهش یافته است.

در عین حال، تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی از تشکیل صف های طولانی مردم برای فروش دلار حکایت دارد. بر اساس گزارش‌ها، قیمت ارزهای خارجی در بازار تهران با بیشتر شدن عرضه کاهش یافته است.

بعضی گزارش ها از تهران حاکی از ادامه این صف ها بعد از نیمه شب است.

بیشتر بخوانید:

کاهش قیمت ارز در معاملات دوشنبه نهم مهر
بالاترین قیمت کمترین قیمت
دلار ۱۷ هزار تومان ۱۵ هزار تومان
یورو ۲۰ هزار تومان ۱۶۷۰۰ تومان
پوند ۲۲۵۰۰ تومان ۱۸۸۵۰ تومان
منبع: بازار آزاد
*قیمت‌ها تقریبی است

به گفته فعالان بازار کاهش قیمت ارز از ساعات ابتدایی بعدازظهر (بوقت تهران) تشدید شد.

یکی از دلالان میدان فردوسی به خبرنگار مهر گفته: "از صبح میلیون ها تومان ضرر کرده ام، چرا که دلار به نرخ بالا از مردم خریده ام و اکنون اگر بخواهم آن را بفروشم حتما باید ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان روی هر دلار ضرر بدهم."

همین خبرگزاری گزارش کرده بعضی صرافی‌ها تابلوهای قیمت خود را خاموش کرده و از خرید ارز خودداری می کنند؛ چرا که نرخ را مشخص نمی دانند و خرید و فروش را در چنین شرایطی به صرفه نمی بینند. این در حالیست که بعضی دیگر اما معامله انجام می‌دهند.

حق نشر عکس AFP

کاهش قیمت ارز در حالی است که هفته پیش و با اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قیمت ارز در بازار ایران با جهشی تند به ۱۹ هزار تومان رسید.

در روزهای بعد البته روند کاهش دلار شروع شد ولی در حوالی قیمت ۱۷ هزار تومانی معامله می‌شد.

افزایش بی سابقه نرخ ارز در بازار ارز ایران در حالی است که با توجه به تحریم‌های یکجانبه آمریکا، نگرانی شهروندان ایرانی از کاهش ارزش ریال در ماه‌های اخیر افزایش یافته و تقاضا برای تبدیل ریال به ارزهای خارجی زیاد شده.

نرخ دلار در اوایل سال گذشته (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود.

بعضی از شهروندان خرید سکه طلا و خودرو را برای حفظ ارزش دارایی‌های خود پیشه کرده‌اند.

بعضی دیگر با سرمایه‌گذاری در کشورهایی نظیر ترکیه و گرجستان بدنبال حفظ سرمایه خود هستند.

بر اساس اعلام مرکز آمار ترکیه، شهروندان ایرانی در هشت ماهه اول سال جاری میلادی ۱۶۵۹ خانه در ترکیه خریده‌اند که این رقم نسبت به پارسال حدود ۴ برابر شده است.

پارسال (۲۰۱۷) براساس برخی از گزارش ها در هشت ماه اول سال، ایرانی‌ها ۴۲۴ خانه در این کشور خریده بودند.

موضوعات مرتبط