تعرفه گمرکی کالاهای وارداتی در افغانستان سه برابر شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازرگانان می‌گویند با سیاست جدید قیمت کالاها نیز در بازار افزایش یافته است.

دولت افغانستان تعرفه گمرکی بر هر کانیتنر کالاهای وارداتی به این کشور را از ۱۵۰ هزار به ۴۵۰ هزار افغانی (از دو هزاردلار به شش هزار دلار) افزایش داده و این کار باعث اعتراض بازرگانان افغانستان شده است.

افزایش تعرفه گمرکی در افغانستان که بازارش حدود ۹۰ درصد به کالاهای وارداتی وابسته است و تولیدات داخلی در سطح بسیار پایین قرار دارد، به منزله افزایش قیمت برای بازرگان و مشتری است.

شماری از تاجران افغان با تجمع اعتراضی این اقدام دولت را "ظالمانه خوانده" و هشدار داده‌اند که اگر تعرفه کاهش نیابد بازارها را خواهند بست.

این بازرگانان بیشتر واردکنندگان کالاهای چینی هستند و می‌گویند که به دلیل بلند رفتن تعرفه گمرکی دیگر قادر به وارد کردن کالاهای خارجی نخواهند بود.

از یک ماه پیش که حکومت افغانستان تعرفه جدید گمرکی را وضع کرد، تاجران به ارزش یک میلیارد دلار کالاهای خود را در بندرها انبار و به داخل افغانستان نیاوردند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان می‌گوید افزایش تعرفه از سوی حکومت عادلانه نیست. او افزایش تعرفه را "بدون دلیل و منطق" می‌داند.

آقای الکوزی گفت که باید دولت با اعلام تعرفه‌های جدید به بازرگانان سه ماه وقت دهد و بازرگانان در این صورت فرصت دارند بررسی کنند که کدام کالاها به سود آنان است که به وارد کردن آن اقدام کنند.

تصمیم جدید دولت به قیمت‌ها نیز تاثیر گذاشته شماری از مغازه‌داران شهر کابل می‌گویند که قیمت یک گونی آرد از ۱۳۰۰ افغانی به ۱۴۰۰ افغانی افزایش یافته، علاوه بر آن قیمت یک قوطی روغن از ۴۰۰ افغانی به ۴۸۰ افغانی افزایش و سایر کالاهای وارداتی نیز گران شده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اکنون تعرفه هر کانتینر کالای وارداتی چینی از ۱۵۰ هزار افغانی به ۴۵۰ هزار افغانی افزایش و بر کالاهای خوراکی نیز ۶۰۰ هزار افغانی مالیات وضع کرده است

بیشتر کالاهایی‌که به افغانستان وارد می‌شود چینی هستند. خان آقا گلزاد، نماینده وارد کننده کالاهای چینی هشدار می‌دهد که اگر دولت به خواست‌شان توجه نکند آنان به حرکت‌های اعتراضی دست خواهند زد و مغازه هایشان را خواهند بست.

بر اساس قانون، تعرفه گمرکی با توجه به ارزش کالا بر آن وضع می‌شود، ولی مقام‌های افغان می‌گویند که برخی تاجران افغانستان کالاهای با ارزش را با کالاهای کم‌ارزش یکجا در یک کانتینر وارد و با پرداخت تعرفه گمرکی کم ‌وارد کشور می‌کنند.

شمروز مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی افغانستان می‌گوید که افزایش مالیات بر واردات موقتی است و با اجرایی شدن قانون تعدیل شده گرکات از کالاهای وارداتی بر اساس ارزش آنها مالیه گرفته خواهد شد.

او گفت که تصمیم در مورد افزایش تعرفه گمرکی در مشورت با اتاق تجارت افغانستان اتخاذ شده است.

به گفته آقای مسجدی بر تمام کالاهای نوع چینی به ارزش چهار و ۵۰۰ افغانی و بر اموال خوراکی نیز ۶۰۰ هزار مالیات در هر کانتینر توافق شده است و این کار برای یک ماه ادامه خواهد داشت.

افغانستان کشوریست که بخش زیاد مواد مصرفی‌اش را از خارج بخصوص از کشورهای همسایه از جمله چین وارد می‌کند.

تاجران می‌گویند با توجه به فساد گسترده و عدم نظارت حکومت بر بسیاری از مرزها، افزایش تعرفه گمرکی زمینه را برای ورود کالاهای خارجی از راه‌های قاچاق بیشتر خواهد کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نبود سرمایه گذاری و چرخه کند اقتصاد در افغانستان