نیروگاه راغون تاجیکستان، بلندترین سد جهان

در تاجیکستان نخستین توربین نیروگاه برق آبی "راغون" آغاز به کار کرده است. هزینه ساخت این نیروگاه نزدیک به چهار میلیارد دلار برآورد شده و انتظار می‌رود که این کشور را به یکی از مهمترین تولیدکنندگان برق در منطقه تبدیل کند.

نیروگاه "راغون"، واقع در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر دوشنبه، شش توربین خواهد داشت و ظرفیت تولید برق سالانه آن ۳۶۰۰ م‌گاوات خواهد بود. تقریباً معادل تمام برقی که هر سال در نیروگاههای تاجیکستان تولید می‌شود.

ارزیابی طرح "راغون"- را کارشناسان بانک جهانی انجام دادند. سد نیروگاه با ارتفاع ۳۳۵ متر مرتفعترین سد خاکی در جهان خواهد بود. شرکت ایتالیایی "سولینی امپروجیلو" مجری ساخت این سد است. در نیروگاه، نزدیک ۷۰ شرکت داخلی و خارجی فعالیت دارند، از جمله ۸ شرکت ایرانی با بیش از ۳۵۰ مهندس و متخصص.

ساخت نیروگاه ۴۲ سال پیش، در دوران شوروی آغاز، اما با فروپاشی شوروی و شروع جنگ داخلی در این کشور متوقف شد. ده سال پیش تاجیکستان ساخت نیروگاه را از سر گرفت. تا به امروز بیش از دو و نیم میلیارد دلار هزینه کرده است که از پول بودجه و فروش سهام "راغون" به مردم است. در حالی که کشورهای پایاندست آسیای میانه‌ از تأثیر محیطزیستی این پروژه و تقسیم ناادلانه ذخایر آب منطقه نگرانند، تاجیکستان نیروگاه "راغون"- را به منفعت همه همسایه‌هایش می‌داند.

قرار است توربین دوم این نیروگاه بهار آینده راه‌اندازی شود. تاجیکستان می‌گوید بزرگترین پروژه اقتصادی خود را در مهلت مقررشده، یعنی تا ده سال دیگر به انجام خواهد رساند.

آین عکسها را خبرنگار بی بی سی سهراب ضیا از مراسم راه‌اندازی اولین توربین نیروگاه "راغون"، گرفته است:

موضوعات مرتبط