نرخ ارز؛ قیمت دلار در صرافی‌های تهران به زیر ۱۰ هزار تومان کاهش یافت

تابلوی اعلام نرخ یک صرافی امروز در تهران حق نشر عکس Eghtesdaonline
Image caption تابلوی اعلام نرخ یک صرافی امروز در تهران

بر اساس گزارش‌ها از بازار ارز تهران، قیمت دلار در معاملات امروز صبح چهارشنبه (۲۱ آذر) در بعضی صرافی‌های پایتخت به کمتر از ده هزار تومان رسیده است.

بر همین اساس صرافی‌های غیربانکی با آغاز معاملات امروز نرخ فروش دلار را ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان بر روی تابلوی نرخ‌ها نمایش می‌دادند که بعدا به ۹۹۰۰ تومان هم رسید.

نرخ امروز، پائین‌ترین قیمت دلار از مهرماه تا کنون بوده است.

نرخ فروش یورو و پوند هم در بعضی صرافی‌ها همزمان به ترتیب به ۱۱۹۹۰ و ۱۳۱۰۰ تومان رسید؛ دیروز سه‌شنبه (۲۰ آذر) دلار در صرافی‌ها بالای ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شد.

بعضی رسانه‌های دولتی در ایران نرخ فروش ارز در صرافی‌های غیربانکی را پائین‌تر از صرافی‌های بانکی در معاملات امروز اعلام کرده‌اند.

با کاهش اخیر قیمت دلار در بازار، قیمت سکه هم به تبع آن کاهش یافته است؛ در معاملات امروز قیمت هر سکه طلای طرح جدید (امامی) به حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

نرخ ارز در معاملات چهارشنبه ۲۱ آذر در صرافی‌های تهران (تومان)
نرخ خرید نرخ فروش
دلار ۹۸۰۰ ۹۹۰۰
یورو ۱۱۹۰۰ ۱۱۹۹۰
پوند ۱۲۰۰۰ ۱۳۱۰۰
منبع: باراز ارز تهران

همزمان با کاهش نرخ ارزهای عمده در بازار، بانک مرکزی هم نرخ دولتی ارزهایی نظیر پوند و یورو را کاهش داده اما قیمت دلار را تغییر نداده است.

بعضی از رسانه‌های دولتی در ایران از نزدیک شدن نرخ ارز صرافی‌ها به قیمت‌های پیشنهادی دلالان خبر می‌دهند؛ این در حالی است که هفته پیش پلیس تهران پایان فعالیت دلالان ارز و سکه در پایتخت را اعلام کرده بود.

حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت گفته بود با جمع‌آوری دلالان سکه و ارز در تهران، فعالیت آنها پس از ۳۰ سال پایان یافت.

حق نشر عکس ATTA KENARE
Image caption قیمت سکه طلا هم در روزهای اخیر به تبع دلار با کاهش همراه بوده است؛ تمام سکه در چهارشنبه (۲۱ آذر) حدود ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان معامله شده است

چرا قیمت ارز کاهش یافت؟

در مهر ماه امسال با افزایش نگرانی‌ها از کاهش ارزش ریال و تبعات اجرایی شدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، قیمت ارز با جهشی تاریخی افزایش یافت و نرخ دلار به آستانه ۲۰ هزار تومان هم رسید.


قیمت دلار در ابتدای امسال (۱۳۹۷) حدود ۵۰۰۰ هزار تومان بود.


نرخ ارز از مهرماه و زمانی که به محدوده ۲۰ هزار تومان رسید شروع به کاهش کرد که تا به امروز ادامه داشته هر چند در هفته‌های اخیر آهنگ این روند تند شده است.

دلایل مختلفی برای ارزان شدن ارز ارائه شده است؛ به غیر از افزایش عرضه، عده‌ای دلیل این کاهش را به افزایش شفافیت در سیاست‌های اخیر بانک مرکزی و همچنین سختگیری و نظارت بیشتر بر اختصاص و بازگشت ارز دولتی نسبت داده‌اند.

یکی از سیاست‌های جدید بانک مرکزی که اخیرا اجرایی شده محدودیت‌های تراکنش است که هر شماره ملی می‌تواند در طول یک روز تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش بانکی داشته باشد؛ هر کارت بانکی نیز نهایت تا ۵۰ میلیون تومان می‌تواند تراکنش بانکی در طی ۲۴ ساعت داشته باشد.

بعضی از فعالان اقتصادی می‌گویند محدود کردن سقف تراکنش مالی، فعالیت‌های غیرشفاف را محدود می‌کند و از "سفته بازی" در بازار ارز جلوگیری می‌کند.

بانک مرکزی اخیرا در بخشنامه دیگری اعلام کرد چک‌های تضمینی فقط باید در وجه ذینفع صادر شود و پشت نویسی و انتقال چک‌های تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار است.

این بانک همچنین در بخشنامه دیگری همه صادرکنندگان را مکلف به ارائه تعهد برگشت ارز به ایران کرده ولی آنها تا سقف سالانه یک میلیون یورو از فروش ارز در سامانه نیما (نظام معاملات یکپارچه ارزی) معاف شدند.

دولت ایران همچنین مدتی است با کمک قوه قضاییه و نیروی انتظامی اقدام به برخورد و جمع آوری دلالان خیابانی کرده است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption عده‌ای سیاست‌های اخیر بانک مرکزی را دلیل کاهش نرخ ارز می‌دانند

عده‌ای معتقدند روند رو به کاهش قیمت ارز کماکان ادامه خواهد یافت؛ از دلایلی که آنها مورد استناد قرار داده‌اند این است که نگرانی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران پیش از اجرایی شدن در نیمه آبان تاثیر عمده خود را بر بازار ارز گذاشته و بقولی "هیجان" بازار تخلیه شده است.

عده دیگری از موافقان ادامه دار بودن روند نزولی نرخ ارز به "کافی بودن ذخایر ارزی" این کشور اشاره کرده‌اند.

در مقابل این عده، دسته دیگری از فعالان بازار ارز معتقدند فروکش قیمت‌ها در بازار موقتی است و نرخ دلار دیر یا زود مجددا افزایش خواهد یافت.

این عده معتقدند عمر معافیت موردی ۹ کشور خریدار نفت ایران فقط شش ماه است و بعد از آن درآمد نفتی ایران با کاهش بیشتری روبرو می‌شود.

پیش‌بینی کاهش درآمدهای نفتی ایران در ماه‌های پس از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا دلیل دیگری است که این دسته درباره آن سخن گفته‌اند؛ بگفته آنها دولت با شرایط جدید در بلند مدت توان پائین نگاه داشتن نرخ با تزریق ارز در بازار را نخواهد داشت و در مقطعی این رشته رها می‌شود.

بعضی دیگر معتقدند با توجه به لحاظ کردن کاهش درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال آینده (۱۳۹۸) و کسری احتمالی، دولت ممکن است با "کاهش عرضه" نرخ ارز را بالا ببرد و از این طریق در پی کسب درآمد ریالی باشد.

مقام‌های دولت ایران البته بارها این اتهامات را رد کرده‌اند.

موضوعات مرتبط