ایران: تفاهم‌نامه با روس‌نفت به مرحله قرارداد نرسید

روس نفت حق نشر عکس AFP

شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارش‌هایی درباره خروج شرکت ملی نفت روسیه، روس‌نفت، از مشارکت در پروژه‌هایی در ایران، اعلام کرده که این شرکت از اول قراردادی با ایران امضا نکرده بود.

شرکت ملی نفت ایران گفته: "هیچ قراردادی با شرکت روس‌نفت روسیه امضا نشده که اکنون آن شرکت روسی قصد خروج از صنعت نفت ایران و قطع همکاری را داشته باشد."

رسانه‌های روسی در روزهای اخیر به نقل از منابعی که نامشان برده نشده گزارش کرده بودند که "روس‌نفت" به دلیل پیامدهای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، پروژه‌های مشترک خود با ایران را متوقف کرده است.

یکی از این منابع گفته است مذاکرات در این باره تابستان امسال با بالاگرفتن تهدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوقف شد.

شرکت ملی نفت ایران گفته که تنها تفاهم‌نامه‌ای بین دو طرف امضا شده بود و آنها قراردادی امضا نکرده بودند.

این تفاهم‌نامه حدود یک سال پیش (آبان ۱۳۹۶) به امضا رسیده بود که به اجرایی نشد.

براساس این گزارشها ارزش این پروژه‌های نفتی به ۳۰ میلیارد دلار می‌رسید و قرار بود این سرمایه‌گذاری به تولید ۵۵ میلیون تن نفت در سال بیانجامد.

شرکت ملی نفت ایران گفته است که برخی تفاهم‌نامه‎ها پس از طی مراحل قانونی به قرارداد تبدیل می‌شود، اما تفاهم‌نامه با روس‌نفت هیچ گاه به مرحله قرارداد نرسید."

جزئیات این تفاهم‌نامه البته اعلام نشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شرکت ملی نفت ایران و شرکت روس‌نفت آبان ماه پارسال (۱۳۹۶) این تفاهم‌نامه را امضا کرده بودند

روس‌نفت از جمله شرکت‌هایی بود بود که بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی، همکاری خود را با ایران آغاز کرد؛ بعضی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی با بازگشت تحریم‌های آمریکا همکاری خود با ایران را متوقف کردند.

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از نیمه آبان اجرایی شده است.

از دیگر شرکت‌های روسی که بعد از توافق هسته‌ای برای توسعه صنعت نفت ایران با این کشور تفاهم‌نامه امضا کردند می‌توان به گازپروم، لوک اویل، زاروبژنفت و تاتنفت اشاره کرد.

رسانه‌های روسی ماه پیش به نقل از مدیرعامل شرکت لوک اویل روسیه گفته بودند امضای قرارداد جدید نفتی با ایران تا زمانی که تحریم‌های آمریکا برقرار است بعید بنظر می‌رسد.

شرکت لوک‌اویل روسیه سه هفته بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام گفت که طرح‌های توسعه خود را در میادین نفتی منصوری و آب تیمور به حالت تعلیق در می‌آورد.

هفته پیش خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام چینی که نامی از آنان نبرد، گزارش داد که شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) از سرمایه‌گذاری در میدان گازی پارس جنوبی ایران خارج شده است؛ این تصمیم ظاهرا درپی گفتگوهای اخیر تجاری میان چین و آمریکا، و با فشار واشنگتن صورت گرفت.

این در حالی بود که ایران پیشتر اعلام کرده بود که شرکت نفت چین، جای توتال را در فاز ۱۱ پارس جنوبی می‌گیرد.

دولت ایران گفته است فروش نفت این کشور امسال (۱۳۹۷) نسبت به سال گذشته از دو و نیم میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش یافته است.