استعفای رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران

رییس سازمان خصوصی‌سازی حق نشر عکس Tasnim

میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی و معاون وزارت اقتصاد گفته است از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

زمان استعفای رئیس سازمان خصوصی سازی ایران مشخص نیست.

یک نماینده مجلس ایران، رئیس سازمان خصوصی سازی را متهم کرده که با سوءاستفاده از مقامش، داد و ستدهای شخصی و تجاری‌اش را پیش می‌برده است. او این اتهام‌ها را رد کرده است.

فرهاد دژپسند، وزارت امور اقتصادی و دارایی هنوز با این استعفا موافقت نکرده است.

"اتهام سوءاستفاده از قدرت"

احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز سه روز پیش گفته بود "مواردی بوده که رئیس سازمان خصوصی‌سازی شرکتی را به بخش خصوصی واگذار می‌کرده و خود به عنوان شخصیت حقیقی خریدار آن شرکت بوده: از جمله واگذاری مجتمع گوشت اردبیل به بخش خصوصی".

اما میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی با رد این اتهامات گفت علیه نماینده تبریز و همچنین خبرگزاری فارس که این خبر را انتشار داده شکایت کیفری خواهد کرد. او می‌گوید به مدیرعاملی مجتمع گوشت اردبیل "افتخار می‌کند" و خرید آن در زمانی بوده که در سازمان خصوصی‌سازی حضور نداشته است.

میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی در فاصله ‌سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴ هم رئیس سازمان خصوصی‌سازی بوده است.

احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز پیشتر گفته بود "رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌رود" و مناف هاشمی و علی احمدی نیز گزینه‌های جایگزین او هستند.

در تجمعات کارگری که اخیرا در ایران برگزار شد، شماری از معترضان خواهان توقف خصوصی سازی در کشور شدند.

عبدالله‌پوری حسینی گفته است: "در تجمعاتی که انجام می شود، می‌گویند که بنده از سازمان خصوصی‌سازی استعفا بدهم. والله بنده استعفا داده‌ام".

اعتراض به خصوصی‌سازی

اعتراض به روند خصوصی‌سازی در ایران شدت گرفته است. از تجمعات بازنشستگان تا اعتصاب کارگران، توقف روند واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی یکی از مطالبات اصلی معترضان بوده است.

در ماه‎‌‌های گذشته، طرح پیشنهادی خصوصی‌سازی آتش‌نشانی و اورژانس پزشکی که از خدمات عمومی به شمار می‌آیند نیز بر این انتقادات افزود.

علاوه بر این، واگذاری برخی شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ ایران، از جمله هپکو، کارخانه بزرگ تولید ماشین‌آلات راه‌سازی و همچنین فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه اعتراضاتی را به دنبال داشت.

حق نشر عکس SOCIAL MEDIA
Image caption در ماه‌های گذشته معترضان در اهواز و شوش علیه روند واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی شعارهایی دادند

رئیس سازمان سازمان خصوصی‌سازی در توضیح استعفایش گفته است "بنده قانون اصل ۴۴ را با جدیت، سلامت و دقت اجرا کرده‌ام و ذره‌ای هم تخلف در زندگی بنده نیست."

خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی، در دهه ۱۳۷۰ و بعد از پایان جنگ آغاز شد.

از سال ۱۳۸۴ به بعد، و با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، فعالیت بخش خصوصی در بخش‌های بالادستی اقتصاد ایران نیز مجاز شمرده شد.

اما انتقادات بر اجرای ناموفق برنامه‌های خصوصی‌سازی در ایران تا آنجا بالا گرفت که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در اولین نشست مطبوعاتی خود بعد از پیروزی در انتخابات، از اصطلاح "خصولتی" استفاده کرده است.

خصولتی که از ترکیب دو کلمه "خصوصی" و "دولتی" به وجود آمده و بعد از شروع روند خصوصی‌سازی در ایران وارد ادبیات رسانه‌ها شده است؛ البته بیشتر میان منتقدان دولت‌ها. خصولتی به معنی تسلط دولت یا سازمان‌های وابسته به دولت، یا نهاد‌های حکومتی بر شرکت‌ها، کارخانه‌ها و در کل بنگاه‌های بزرگ اقتصای است که خصوصی سازی شده‌اند.

موضوعات مرتبط