آهنگ رشد اقتصادی آلمان کند شد

ذ حق نشر عکس Getty Images

آمار منتشر شده توسط مرکز آمار فدرال در آلمان نشان می‌دهد رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) به یک و نیم درصد رسیده است.

این نرخ، کندترین رشد اقتصادی قویترین اقتصاد اروپا از سال ۲۰۱۳ میلادی بوده است.

براساس این آمار منتشر شده، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم سال گذشته میلادی (ژوئیه-اوت) ۲ دهم درصد کاهش داشت که یکی از دلایل اصلی آن "جنگ تجاری" آمریکا و چین بوده است.

در ابتدای سال گذشته میلادی انتظار می‌رفت اقتصاد آلمان ۱.۸ درصد رشد داشته باشد؛ این رشد در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲.۲ درصد بود.

داده‌هایی که مرکز آمار آلمان درباره رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده، تا سه ماهه سوم سال را دربر می‌گیرد و این مرکز گفته داده‌های کافی برای انتشار در اختیار ندارد.

عده‌ای نگرانند که رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه آخر سال پیش (که هنوز منتشر نشده) روند مایوس کننده مشابهی مانند سه ماهه سوم سال را تعقیب کند؛ روندی که ممکن است خطر رکورد را در این کشور در بر داشته باشد.

این در حالی است که محاسبات مقدماتی بعضی نهادهای مستقل اقتصادی نشان می‌دهد اقتصاد آلمان در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ به رشدی معادل ۰.۲ درصد رسیده است.

از دیگر دلایلی که عده‌ای برای کند شدن نرخ رشد اقتصادی ارائه کرده‌اند می‌توان به تضعیف روند کلی اقتصاد جهانی در سال پیش و مشکلات صنعت خودروسازی آلمان اشاره کرد.

استانداردهای جدید تعریف شده برای آلایندگی خودروها باعث سردرگمی شده و به تبع آن اشتیاق برای خرید خودرو کاهش یافته است.

عده دیگری هم به کاهش سطح آبهای آلمان بخصوص در رودخانه راین اشاره کرده‌اند که انتقال بعضی از کالاها را تحت تاثیر قرار داده است.

بعضی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند وضعیت فعلی و کند شدن رشد اقتصادی آلمان موقتی است.

در یک نظرسنجی که موسسه فورسا برای شبکه آرتی‌ال آلمان سال پیش انجام داد، ۸۱ درصد از شرکت‌کنندگان در مورد وضعیت مالی شخصی خودشان خوشحال یا بسیار خوشحال بوده‌اند؛ اما وقتی از آنها درباره وضعیت کشور به طور کلی پرسیده شده این آمار ۱۰درصد کاهش داشت.

بر اساس بعضی نظرسنجی‌ها، احساس بدبینی درباره اقتصاد این کشور افزایش یافته است.

موضوعات مرتبط