نفت خام ایران در سومین عرضه در بورس انرژی بی مشتری ماند

نفت حق نشر عکس Irdiplomacy

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نفت خام ایران در سومین عرضه در بورس انرژی این کشور امروز دوشنبه (اول بهمن) ناکام ماند و هیچ مشتری برای خرید این کالا اقدام نکرد.

مهلت پرداخت مبلغ اولیه برای یافتن مشتری تا ساعت ۱۷۳۰ به وقت محلی (تهران) هم تمدید شده بود ولی هیچ خریداری مبلغی برای خرید پرداخت نکرد.

هنوز بورس انرژی و شرکت ملی نفت ایران در این رابطه اظهار نظر نکرده‌اند.

در معاملات امروز مقدار نفت قابل عرضه یک میلیون بشکه به قیمت پایه ۵۲ دلار و ۴۲ سنت در نظر گرفته شده بود؛ این بار مجوزها برای خرید نفت خام به ریال صادر شده بود.

ششم آبان امسال برای اولین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شد که در نهایت سه خریدار، ۲۸۰ هزار بشکه نفت را به قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت خریدند.

در آبان ماه امسال ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران برای دومین مرحله عرضه شد و به قیمت هر بشکه ۶۴.۹۷ دلار به فروش رسید؛ که تقریبا ۱۰ دلار نسبت به بار اول کاهش قیمت داشت.

هدف از عرضه نفت خام ایران در بورس، مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا اعلام شد؛ واشنگتن بارها گفته در تلاش است فروش نفت ایران را به صفر برساند.

حداقل خرید در بورس انرژی برای متقاضایان ۳۵ هزار بشکه اعلام شد و تسویه معامله به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی صورت می‌گرفت.

بعضی از منتقدان درباره دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا از این طریق ابراز تردید کرده بودند؛ چون به گفته آنها از دید آمریکا فرقی نمی‌کند که این صادرات را بخش دولتی انجام می‌دهد یا خصوصی.

این در حالی است که خبرگزاری روبترز اخیرا به نقل از کارشناسان نفتی و سیاسی گفته که با پایان یافتن معافیت از تحریم نفتی ایران در ماه مه، احتمال آن می‌رود که دولت آمریکا با هدف جلب رضایت بعضی کشورها و جلوگیری از افزایش ناگهانی بهای نفت، با تمدید معافیت چند کشور موافقت کند.

با اجرایی شدن مرحله دوم تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی در اوایل ماه نوامبر، دولت آمریکا در اقدامی غیرمترقبه هشت کشور را از تحریم نفتی ایران معاف کرد. این کشورها شامل چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، تایوان، یونان و ایتالیا بودند.

به گفته کارشناسان، تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران احتمالا شامل چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن خواهد شد هرچند مشخص نیست که آیا میزان واردات معاف نیز ثابت خواهد ماند یا نه.

در صورت اعطای این معافیت‌ها و بدون تغییر در میزان خرید، صادرات نفت ایران حداکثر به اندکی بیش از یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد.

موضوعات مرتبط