کاهش معاملات و افزایش قیمت مسکن در تهران در دی ماه

خانه حق نشر عکس Mehr

وزارت راه و شهرسازی در تازه‌ترین گزارش خود که دیروز (سه‌شنبه دوم دی ماه) آن را منتشر کرده از افزایش قیمت مسکن و همزمان کاهش تعداد معاملات ملکی در پایتخت در دی ماه خبر داده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در اولین ماه زمستان امسال (۱۳۹۷) به نزدیک ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسیده که نسبت به دی ماه در پارسال نزدیک به ۹۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

گرانترین خانه‌ها در منطقه یک تهران با نزدیک به ۲۳ میلیون تومان در هر متر مربع و ارزانترین خانه‌ها در منطقه ۱۸ با متوسط قیمت ۴ میلیون ۲۴۵ هزار تومان در هر متر مربع بوده‌اند.

منطقه ۱۸ تهران در جنوب غربی پایتخت واقع شده و و محلاتی نظیر خلیج فارس، نوروزآباد و شادآباد را در بر می‌گیرد.

منطقه یک تهران هم که گرانترین خانه‌ها در شمال پایتخت را در خود جای داده محلاتی نظیر تجریش، نیاوران و زعفرانیه را شامل می‌شود.

حق نشر عکس Tehran.ir
Image caption متوسط قیمت خانه‌های معامله شده در منطقه یک تهران در دی ماه نزدیک به ۲۳ میلیون تومان در هر متر مربع اعلام شده است

بر اساس همین گزارش در دی ماه امسال تعداد خانه‌های معامله شده در تهران به نسبت اولین ماه زمستان پارسال حدود شصت درصد کاهش داشته است.

بانک مرکزی در گزارشی که دو ماه پیش منتشر کرد متوسط قیمت معامله هر متر مربع خانه در کل مناطق بیست و دو گانه تهران را حدود ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان اعلام کرد که با استناد به گزارش جدید وزارت مسکن، خانه‌های تهران ظرف دو ماه بطور متوسط افزایش حدود ۶۰۰ هزار تومان قیمت داشته‌اند.

خانه‌های با متراژ ۵۰ تا ۷۰ متری از محبوبیت خاصی بین خریداران برخوردار است.

افزایش قیمت مسکن در تهران از خرداد ماه و همزمان با جهش قیمت ارز و سکه شروع شد و با نزدیک شدن به مهر ماه که قیمت دلار به آستانه بیست هزار تومان رسید، تشدید شد.

در ماه‌های اخیر و با فروکش کردن قیمت ارز این انتظار ایجاد شد که قیمت مسکن هم کاهش یابد، که این اتفاق نیفتاد.

از آبان ماه امسال و پس از طوفان ارزی تعداد معاملات مسکن در تهران افت کرد.

افزایش قیمت مسکن، بازار اجاره بها را هم متاثر کرده است و در بعضی مناطق این اجاره بها بیش از عرف معمول سالیانه (۵ تا ۱۰ درصد) افزایش یافته است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران اخیرا گفت: "رکود مسکن در سال های گذشته و همچنین افزایش ناگهانی قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی را بر مردم آورده است."

درباره علت کاهش تعداد معاملات دلایل مختلفی ارائه شده است؛ عده‌ای می‌گویند نگرانی درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی و کمیاب شدن بعضی از مواد مورد نیاز برای ساخت و ساز باعث کاهش عرضه واحدهای ساختمانی آماده یا نزدیک به تحویل شده است.

بعضی دیگر هم تا اطمینان از ثبات نسبی قیمتها، فروش ملک خود را به تعویق انداخته‌اند.

در ایران بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ساختمان است و به عقیده کارشناسان اقتصادی، ادامه رکود در این بخش، مشکلات اقتصادی را تشدید می‌کند.

موضوعات مرتبط