افزایش قیمت دلار؛ رئیس بانک مرکزی درباره سرمایه‌گذاری در بازار ارز هشدار داد

حق نشر عکس Mehr

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشتی که امروز چهارشنبه (دهم بهمن) در اینستاگرام منتشر کرده درباره سرمایه‌گذاری در بازار ارز هشدار داده و از شهروندان ایرانی خواسته 'سرمایه خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند. '

این اظهارات پس از آن است که نرخ دلار که مدتی در کانال ۱۱ هزار تومانی قرار گرفته بود، دیروز در بازار آزاد به بالای ۱۲ هزار تومان رسید.

آقای همتی نوشته است:" نرخ هایی که توسط فرصت جویان و در فضای مجازی درباره نرخ ارز مطرح می شود، ماندگار نیست و به مردم توصیه می‌کنم دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند."

او همچنین گفته عده‌ای با بزرگ نمایی "بحث هایی مانند تاثیر رد یا قبول پالرمو و ساز و کار ویژه مالی اروپا کسب و کار خود را با فروش ارزهای بالا خریده خود رونق می‌دهند."

در هفته‌های اخیر قیمت دلار در صرافی‌ها در مقاطعی به زیر یازده هزار تومان هم رسیده بود که با گذشت چند هفته این نرخ به تدریج افزایش یافته است.

کانال رسمی اطلاع رسانی ارزی بانک مرکزی (رسانه مرجع بازار ارز در تلگرام) نرخ فروش اسکناس دلار در صرافی‌ها را در معاملات صبح امروز ۱۱۹۵۰ تومان و نرخ فروش یورو را ۱۴۱۵۰ تومان اعلام کرده است.

طبیعتا، در بازار آزاد نرخ این ارزها بالاتر از صرافی‌هاست.

حق نشر عکس Mehr
Image caption قیمت‌ها در بازار ارز و سکه از دید خبرگزاری مهر

بازار ارز در هفته‌های اخیر تحت تاثیر اخبار مرتبط با تعویق راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اروپا برای معامله با ایران بوده است؛ کانالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره آن به اروپایی‌ها هشدار داده است.

یکی دیگر از تحولات سیاسی که در نوسان بازار ارز موثر بوده اختلاف بین مجلس ایران و مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با جرائم سازمان یافته مشهور به کنوانسیون پالرمو است.

چهار روز پیش (شنبه ۶ بهمن) جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن ایران به این کنوانسیون بدون رأی گیری پایان یافت.

حق نشر عکس Anadolu
Image caption افزایش‌های اخیر قیمت در بازار ارز در حالی است که پس از مهر ماه که قیمت دلار به آستانه بیست هزار تومان رسیده بود، رو به کاهش گذاشت

فعالان بازار ارز به دلایل دیگری هم برای افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر اشاره می‌کنند.

دیروز (سه‌شنبه نهم بهمن) دلار در هرات افغانستان به بالای ۱۲ هزار تومان رسید و به دلیل تقدم زمانی این بازار، قیمت ارز در تهران هم تحت تاثیر قرار گرفت.

بر همین اساس بالا رفتن قیمت دلار در هرات باعث افزایش نسبی تقاضای دلار در تهران شد.

بعضی دیگر علت ورود دلار به کانال دوازده هزار تومانی را به افزایش نرخ حواله درهم نسبت می‌دهند.

دیروز نرخ این حواله در مقاطعی به بالای ۳ هزار و ۳۰۰ تومان هم رسید که نرخ دلار در تهران را متاثر کرد.

علت این افزایش محدودیت‌های اخیر دولت امارات متحده عربی برای صرافی‌ها و تجار ایرانی بوده که واکنش بعضی مقام‌های ایرانی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را هم در بر داشته است.

در روزهای اخیر قیمت سکه هم افزایش یافته است که بخشی از آن به دلیل افزایش قیمت جهانی طلا بوده.

در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در معاملات امروز (چهارشنبه دهم دی) به بالای ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان رسید که نسبت به دیروز افزایش داشت.

افزایش‌های اخیر قیمت در بازار ارز در حالی است که پس از مهر ماه قیمت دلار رو به کاهش گذاشته بود.

قیمت دلار در بازار غیررسمی تهران در مهر ماه به آستانه بیست هزار تومان هم رسیده بود.

موضوعات مرتبط