کمیسیون اروپا عربستان سعودی را به فهرست پولشویی و تامین مالی تروریسم اضافه کرد

اتحادیه اروپا حق نشر عکس Reuters

کمیسیون اروپا با وجود فشارهای قبلی، عربستان سعودی را به فهرست کشورهایی اضافه کرده است که از نظر این اتحادیه در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ضعیف عمل می‌کنند.

علاوه بر عربستان، چند کشور دیگر، از جمله لیبی و نیجریه به این فهرست اضافه شدند. پاناما هم، که درگیر یک رسوایی بین‌المللی مالی بود، وارد لیست اروپا شده است.

همچنین چهار جزیره تحت حاکمیت آمریکا، یعنی گوام، جزایر ویرجین، ساموآی آمریکا و پورتوریکو هم در فهرست پولشویی اتحادیه قرار گرفته‌اند.

پس از بررسی ۵۴ حوزه قضایی، مجموعا ٢٣ کشور یا منطقه در این فهرست قرار گرفته‌اند. ایران و افغانستان از پیش در آن بودند.

فهرست کنونی باید برای اجرایی شدن به تایید پارلمان اروپا و شورای اروپا برسد. ورا جورووا، مسئول امور قضایی اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرد که کشورهای اروپایی به تایید این فهرست رای بدهند.

خانم جورووا گفت: "ما سخت‌ترین معیارهای ضدپولشویی جهان را وضع کرده‌ایم، اما باید اطمینان حاصل کنیم که پول‌های کثیف به نظام مالی ما راه پیدا نمی‌کنند. پول کثیف خونی است که در شریان‌های جرایم سازمان یافته و تروریسم جریان دارد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مسئول امور قضایی اتحادیه اروپا

مطابق آنچه اتحادیه اروپا می‌گوید قرار گرفتن در این لیست به معنی تحریم یا وضع محدودیت برای معامله با این کشورها نیست، اما بانک‌ها را ملزم می‌کند که در معامله با این کشورها اقدامات احتیاطی بیشتری در نظر بگیرند.

پیش از این فرانسه و بریتانیا با انتشار این لیست، که عربستان در آن گنجانده شده، مخالفت کرده بودند.

پس از قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، برخی از متحدان غربی این کشور انتقادهایی علیه آن بیان کرده‌اند.

با وجود تنش‌های سیاسی دامنه‌دار میان اتحادیه اروپا و روسیه، و با وجود آن که نهادهای بین‌المللی این کشور را از حیث فساد مالی در وضعیت نامناسبی می‌دانند، روسیه در فهرست پولشویی اتحادیه اروپا قرار نگرفته است.