تحریم ایران؛ نگاه ترکیه به خرید بیشتر نفت از عراق

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اخیرا در سفری رسمی به عراق رفته است حق نشر عکس Anadolu Agency
Image caption مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اخیرا در سفری رسمی به عراق رفته است

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دو منبع که نامی از آنها نبرده گزارش داده که ترکیه خرید بیشتر نفت از عراق را مد نظر قرار داده است.

این تصمیم پس از توقف تمدید معافیت‌های موردی برای خریداران نفت از ایران و "تحریم کامل نفتی" جمهوری اسلامی است.

بلومبرگ گفته به دلیل اینکه این دو منبع "مجاز به صحبت با رسانه‌ها نبوده‌اند" نامشان را اعلام نکرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آنکارا ممکن است برای اجرایی کردن این تصمیم، واردات نفت از بندر بصره در جنوب عراق را مد نظر قرار دهد.

بگفته این دو منبع ترکیه همچنین ممکن است محموله‌های نفتی عراق را از طریق خط لوله‌هایی که به ترمینال جیحان ترکیه می‌رسند، انتقال دهد.

بر اساس گزارش‌ها، اخیرا صادرات نفت عراق از بصره اخیرا افرایش یافته است.

خبرگزاری رویترز صادرات نفت عراق از ترمینال‌های بندر بصره در ماه مارس را روزانه سه میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه اعلام کرده که تا امروز (سی‌ام آوریل) به سه میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

خریداران نفت ایران در فروردین ۱۳۹۸

برحسب هزار بشکه در روز

منبع: بلومبرگ

همزمان خالد فالح، وزیر انرژی عربستان امروز (سه شنبه ۳۰ آوریل) گفته است توافق سال پیش اوپک پلاس (اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت و سایر تولید کنندگان عمده نفت غیر عضو اوپک) برای حفط تولید تا پایان سال جاری میلادی ممکن است تمدید شود.

اعضای اوپک پلاس در اواخر سال گذشته میلادی تصمیم گرفتند برای افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی روزانه یک میلیون دویست هزار بشکه از تولید خود بکاهند.

اظهارات اخیر وزیر انرژی عربستان باعث افزایش نفت در بازارهای جهانی شد؛ قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای معاملات آتی با ۶۸ سنت افزایش به ۷۲ دلار و ۷۲ سنت در معاملات امروز صبح رسید.

خبرگزاری ریا نووستی روسیه به نقل از خالد فالح گفته است عربستان برای جایگزینی خلا نفت ایران در بازار، آماده است به تقاضای مشتریان نفتی پاسخ دهد.

دولت آمریکا هفته پیش پایان معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را اعلام کرد و گفت دیگر هیچ معافیتی در این زمینه به کشورهای دیگر نخواهد داد.

ترکیه در جمع هشت کشوری بود که از زمان خروج آمریکا از برجام، مجوز خرید موقت و محدود نفت از ایران را از آمریکا دریافت کرده بود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه از اواخر هفته پیش و ابتدای همین هفته با مقام‌های عراقی در بغداد و بصره دیدار کرد.

او همچنین دیدارهایی با نمایندگان دولت اقلیم کردستان عراق در اربیل داشت.

حق نشر عکس FAYEZ NURELDINE
Image caption اظهارات اخیر وزیر انرژی عربستان درباره احتمال تمدید توافق اوپک پلاس باعث افزایش نفت در بازارهای جهانی شد

عراق در حال حاضر پس از عربستان سعودی،دومین تولید کننده بزرگ نفت در جمع اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

ترکیه از جمله کشورهای حامی تمدید مجوز خرید نفت از ایران بوده و از مخالفان تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی است.

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در پیامی که پس از اعلام تصمیم اخیر آمریکا در توئیتر منتشر کرد، نوشته بود اقدام آمریکا "به آرامش و ثبات در منطقه کمک نمی‌کند و مردم ایران را متضرر می‌کند."

او همچنین گفته بود: "ترکیه تحریم‌های یکجانبه (آمریکا علیه ایران) و تحمیل چگونگی روابط با همسایگان را نمی‌پذیرد."

آنکار گفته است با اینکه نفت ایران ارزان نیست ولی هنوز قیمت آن در مقایسه با نفت خام عربستان و امارات متحده عربی اختلاف زیادی دارد.

مذاکرات ترکیه با عراق برای واردات نفت بیشتر از این کشور ، آنگونه که بلومبرگ گزارش داده در حالی است ترکیه پس از اعلام توقف معافیت‌های نفتی برای خریداران نفت ایران گفته بود این کشور با ایران به دنبال مکانیزمی برای ادامه تجارت با جمهوری اسلامی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آژانس بین‌المللی انرژی، هفته پیش در گزارشی اعلام کرد که کشورهای صادرکننده نفت ظرفیت لازم برای مقابله فوری با احتمال قطع کامل صادرات نفت ایران را دارند.

خبرگزاری رویترز بر اساس داده‌های رسمی دولت‌ها و سازمان‌ها گفته است واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران در ماه مارس به بالاترین حجم در هشت ماه اخیر رسیده است.

بر این اساس در ماه مارس کشورهای چین ، هند، ژاپن و کره جنوبی در مجموع بطور متوسط روزانه یک میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کردند.

در حالی که مقام‌های آمریکایی هدف خود از تشدید تحریم‌های نفتی را رساندن صادرات نفت ایران به صفر اعلام کرده‌اند، مقام‌های جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند توقف کامل صادرات نفت این کشور عملی نیست.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز سه‌شنبه (۱۰ اردیبهشت) گفته که آمریکا نخواهد توانست تهدید خود برای قطع صادرات نفت ایران را عملی کند.

او گفته که "ممانعت از صادرات نفت و به صفر رساندن آن فکر و تصمیم نادرست آمریکایی‌هاست و ما نخواهیم گذاشت این تصمیم اجرایی و عملیاتی شود و آنها در ماه‌های آینده خواهند دید که صادرات نفت را ادامه می‌دهیم."

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پس از اعلام تصمیم آمریکا برای توقف صدور مجوزهای موقت برای خرید نفت از ایران در مورد نادیده گرفتن تحریم های آن کشور علیه جمهوری اسلامی هشدار داده است.

او گفته که کشورهای دیگر در صورت نقض تحریم جمهوری اسلامی، ارتباط مالی و تجاری خود با آمریکا را به مخاطره می‌اندازند.

مقامات آمریکایی ابراز اطمینان کرده‌اند که سایر صادرکنندگان نفت خام به سادگی کمبود ناشی از قطع صادرات نفت ایران را جبران خواهند کرد؛ تا کنون دولت‌های عربستان، امارات و عراق برای جبران کمبود در بازار نفت و جلوگیری از افزایش بهای این کالا اعلام آمادگی کرده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی، هفته پیش در گزارشی اعلام کرد که کشورهای صادرکننده نفت ظرفیت لازم برای مقابله فوری با احتمال قطع کامل صادرات نفت ایران را دارند.

براساس این گزارش، در حال حاضر، ظرفیت آماده به تولید اوپک به تنهایی به بالای سه میلیون بشکه می‌رسد که عمدتا در اختیار عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عراق و کویت است.

موضوعات مرتبط