خریداران سکه‌های بانکی‌ که مالیات پرداخت نکنند 'جریمه می‌شوند'

ایسنا حق نشر عکس iSNA

سازمان امور مالیاتی ایران امروز سه‌شنبه (۲۸ خرداد) از جریمه خریداران سکه‌ای خبر داده است که مالیات این کالای گرانبها را پرداخت نکنند.

بنابر اعلام این سازمان، افرادی که مشمول بخشنامه جدید هستند باید از طریق سامانه پرداخت مالیات، اقدام به پرداخت مالیات سکه کنند.

سازمان امور مالیاتی ایران در نیمه خرداد ماه طی بخشنامه‌ای خریداران بیش از ۲۰ سکه طلا در ایران در سال گذشته (۱۳۹۷) را ملزم به پرداخت مالیات کرد.

این بخشنامه مشمول خریداران بیش از بیست سکه از بانک مرکزی است که طی سال گذشته سکه‌های خود را دریافت کرده‌اند.

دریافت مالیات از خریداران سکه از بانک مرکزی در ایران
تعداد سکه میزان مالیات هر سکه (تومان)
زیر بیست سکه معاف از مالیات
۲۰-۶۰ سکه ۱۵۰ هزار تومان
۶۰-۱۰۰ سکه ۲۰۰ هزار تومان
۱۰۰-۲۰۰ سکه ۲۵۰ هزار تومان
منبع: سازمان امور مالیاتی ایران

نادر جنتی، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی ایران، گفته است: "اشخاصی که بیش از ۲۰۰ سکه خریداری کرده‌اند، مشمول مالیات مقطوع نیستند، اما باید تا پایان خرداد ۱۳۹۸، اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را تسلیم کنند."

او همچنین گفته خریداران سکه می‌توانند مالیات را در چهار قسط پرداخت کنند.

آقای جنتی گفته:"چنانچه افراد، سکه‌های دریافتی خود را نفروخته باشند، ​می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد کنند."

بر اساس بخشنامه اخیر سازمان امور مالیاتی ایران، کمترین میزان مالیات به خریداران ۲۰ تا ۶۰ سکه تعلق می‌گیرد که باید ۱۵۰ هزار تومان مالیات برای هر سکه پرداخت کنند؛ خریداران زیر بیست سکه از پرداخت مالیات معاف هستند

خریداران ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه دویست هزار تومان مالیات باید بدهند.

و خریداران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه هم باید بر همین اساس ۲۵۰ هزار تومان مالیات برای هر سکه پرداخت کنند.

بر همین اساس، اشخاصی که در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ سکه خریداری کرده‌اند مشمول این دستورالعمل نیستند و باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند.

حق نشر عکس Eghtesadoneline
Image caption قیمت سکه طرح جدید (امامی) در فروردین ماه ۱۳۹۷ حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود

تعداد کل سکه‌های ثبت نام شده در طرح پیش فروش بانک مرکزی در تیر ماه پارسال حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه اعلام شد.

محمدقاسم پناهی، سرپرست پیشین سازمان امور مالیاتی در گفتگویی با خبرگزاری تسنیم گفته است: "۷.۶ میلیون سکه از سوی بانک مرکزی فروخته شده که بیش از ۶میلیون سکه پیش‌فروش‌شده مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود. یک میلیون سکه زیر ۲۰ عدد بوده و معاف از معالیات خواهد بود. به هر حال محاسبات نشان می‌دهد؛ در این طرح درآمدی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان وصول خواهد شد."

سال گذشته و با با بالا رفتن قیمت ارز و سکه، عده زیادی از شهروندان ایرانی برای حفظ ارزش بخشی از دارایی‌های خود اقدام به پیش خرید سکه از بانک‌ها کردند؛ هدف دولت در آن زمان دور نگاه داشتن افراد از بازار ارز بود.

بعضی از خریداران گفته‌اند در زمان خرید به آنها اخذ مالیات اعلام نشده بود و اساسا درآمدی از این راه کسب نکرده‌اند.

سازمان امور مالیاتی به همین گزینه رسیدگی مجدد را پیش روی این افراد قرار داده است.

قیمت سکه طرح جدید (امامی) در فروردین ماه پارسال (۱۳۹۷) حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که قیمت آن به موازات افزایش نرخ ارز افزایش یافت.

در مهر ماه و زمانی که نرخ دلار به آستانه بیست هزار تومان رسید، قیمت سکه هم به بالای ۵ میلیون و صد هزار تومان هم رسید ولی بعدا فروکش کرد.

موضوعات مرتبط