BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 صادرات 
افزايش صادرات
پسته ايران
 تجارت اينترنتی 
به خاطر
چند تکه الماس
 انرژی 
آغاز صادرات
نفت آسيای ميانه
از طريق ايران

حرفهای مخالفان تجارت جهانی


حرفهای مخالفان تجارت جهانی

چشم انداز ده ساله اقتصاد ايران


چشم انداز ده ساله اقتصاد ايران

:خبرهای روز


کاهش توليد اوپک؛ شرکت هيات عراقی در اجلاس وزيران

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

وام 8 ميليارد دلاری آمريکا به ترکيه

'اقتصاد افغانستان سی درصد رشد داشته است'

مظاهری: ايران می تواند از تحريم جلوگيری کند

فروش صنايع عراق به خارجيان

خطر ايدز برای توسعه آفريقا

تاکيد بانک جهانی بر کمک به فلسطينيان و عراق

اعتبارات بانک آسيايی توسعه به دولت تاجيکستان

گفتگوهای آلمان و فرانسه برای كمك به رشد اقتصادی اروپا

آغاز به کار بورس فلزات در ايران

تاييد لايحه بودجه دولت اسرائيل

شکست اجلاس تجارت جهانی

جمع آوری پيکانهای فرسوده

 
صفحه نخست > اقتصاد و بازرگانی 

گرينويچ 10:37 - 29/07/2003

تغيير در برنامه ساخت ماهواره زهره

داشتن ماهواره برای حفظ نقاط فضايی اختصاص يافته به ايران ضرورت دارد
داشتن ماهواره برای حفظ نقاط فضايی اختصاص يافته به ايران ضرورت دارد

كاوه اميدوار

در پی خودداری دولت روسيه از تضمين قرارداد ساخت ماهواره زهره توسط يک شرکت روسی،‌ دولت ايران انحصار خريد ماهواره از روسيه را لغو و اعلام كرده است كه اين پروژه با سرمايه ‌گذاری مشترك انجام خواهد شد.

خبرگزاری ايسنا به نقل از علی اكبر موسوی خوئينی، نماينده تهران در مجلس، نوشته است "با تصويب شورای اقتصاد، انحصار خريد ماهواره زهره از روسيه لغو و كميته ‌نظارتی قرارداد نيز منحل شد."


مجلس نسبت به صلاحيت شرکت روسی ابراز ترديد کرد
در اين كميته، كه برای نظارت بر نحوه عقد و اجرای قرارداد تشكيل شده بود، نمايندگانی از سازمان مديريت و برنامه ريزی، بانك مركزی، وزارت پست و تلگراف و تلفن و سفير ايران در روسيه عضويت داشتند.

شركت روسی "اويا اكسپورت" يك سال پيش برنده قرارداد ساخت ماهواره زهره شد بود اما انعقاد قرارداد به دليل عدم تضمين قرارداد از سوی دولت روسيه، به تعويق افتاد.

ايران اصرار داشت دولت روسيه برای اجرای اين قرارداد به دولت ايران تضمين بدهد اما آژانس فضايی روسيه معتقد بود قرارداد بين دو شركت ايرانی و روسی تابع قوانين بين ‌المللی است و به تضمين دولتی نيازی ندارد.

لغو انحصار خريد ماهواره زهره از روسيه در حالی صورت گرفته است که توافق ‌های اوليه بين شركت مخابرات ايران و شركت روسی اويا اكسپورت برای توليد ماهواره زهره تکميل و پيش نويس قرارداده نيز تهيه شده بود.

برنده مناقصه

شركت روسی اويا اكسپورت با اين شرط برنده مناقصه ساخت و پرتاپ ماهواره زهره شد كه از تجهيزات مشترك آلمانی و فرانسوی استفاده كند.

در صورت امضای قرارداد 200 ميليون دلاری، شركت روسی می‌ بايست بعد از دو سال و نيم ساخت ماهواره را تکميل و آن را پرتاب کند.

اعلام خبر برنده شدن شركت روسی مخالفت نمايندگان مجلس را در پی داشت که معتقد بودند اين شركت توانايی انجام تعهدات خود را ندارد.

علی ‌اصغر رحمانی خليلی، نماينده مجلس، گفته بود اين شركت تخصص پرتاپ و كنترل ماهواره را ندارد و بيشتر به عنوان يك دلال در معاملات شرکت می کند.

در صورت امضای قرارداد 200 ميليون دلاری، شركت روسی می‌ بايست بعد از دو سال و نيم ساخت ماهواره را تکميل و آن را پرتاب کند
در مقابل، احمد معتمدی، وزير پست و تلگراف و تلفن، گفته بود که برای انتخاب اين شركت كار كارشناسی صورت گرفته و اين شركت مورد تاييد سازمان فضايی روسيه است.

آقای موسوی خوئينی می گويد "عقد قرارداد با شرايط نامطلوب فنی و اقتصادی با يك شركت واسطه و بدون تضمين‌ های رسمی و معتبر دولت روسيه دليل اصلی اعتراض نمايندگان مجلس بود."

وزير پست و تلگراف و تلفن در پاسخ نمايندگان مجلس گفته بود انعقاد قرارداد را تكليف قانونی خود می ‌داند زيرا شورای عالی امنيت ملی اجازه آن را داده و مجلس نيز با تخصيص بودجه از سال 1377 به بعد بر انجام آن صحه گذاشته است.

وزير پست و تلگراف و تلفن با اشاره به توجيه فنی و اقتصادی اين پروژه گفته بود "با پرتاپ زهره، علاوه بر آنكه در اجاره كانال‌ های فعلی ماهواره ‌ای صرفه ‌جويی خواهد شد، وضع مخابرات كشور در بخش‌ های ارتباط تلفنی،‌ ديتا و مخابرات روستايی بهبود و پوشش شبكه‌ های راديو – تلويزيونی توسعه خواهد يافت."

سرمايه گذاری مشترك

استدلال وزير مربوطه نمايندگان مجلس را قانع نكرده بود اما مذاكرات برای اجرای اين قرارداد ادامه يافت و تنها زماني متوقف شد كه شركت روسی نتوانست نظر مساعد دولت روسيه را برای تضمين قرارداد جلب كند.


احمد معتمدی پرتاب زهره را برای بهبود بخش مخابرات لازم دانسته است
با وجود آنكه اجرای اين پروژه با سرمايه گذاری مشترك سخن به ميان آمده است اما توضيح روشنی در اين باره داده نشده است.

به گفته آقای موسوی خوئينی، سرمايه گذاری مشترك ايران با صاحبان تكنولوژی ماهواره ای ضامن منافع ملی است و ايران با داشتن نقاط مداری ثبت شده در سازمان جهانی مخابرات (ITU) و افزايش پوشش بين ‌المللی آن با مشاركت و سرمايه گذاری ديگر كشورها می تواند موفقيت‌ هايی كسب كند.

از اجرای مناسب طرح از جنبه فنی، افزايش سرعت در بهره‌ برداری و بازاريابی مناسب به عنوان بخشی از موفقيت ها ياد شده است.

سه دهه تلاش

موضوع پرتاپ ماهواره زهره در سال 1356 مطرح ولی اجرای آن بعد از انقلاب متوقف شد.

در دهه 1370 خورشيدی چند باری بحث ساخت ماهواره زهره به ميان آمد اما با واكنش برخی مقام‌های ايرانی اجرای اين طرح به تعويق افتاد.

موضوع پرتاب ماهواره ايرانی از سال 1356 مطرح بوده اما هنوز به نتيجه نرسيده است
در بهار سال گذشته، وزارت پست و تلگراف و تلفن با راضی ‌كردن شورای اقتصاد و شورای عالی امنيت ملی خود را برای برگزاری مناقصه و سپس عقد قرارداد با يك شركت روسی آماده كرد كه اين اقدام با مخالفت برخی از كارشناسان و گروهی از نمايندگان مجلس روبرو شد.

علی حسينی، رئيس كميته‌ ارتباطات و مخابرات مجلس، در اين باره گفته بود "شايد خريد ماهواره در 10 سال پيش دارای توجيه بوده اما امروز بهتر است در اين رابطه با كشورهای صاحب ماهواره مشاركت و يا به اجاره ماهواره اقدام كنيم."

بعد از بحث بسيار در مجلس، که طی آن وزير پست و تلگراف و تلفن نيز برای پاسخگويی به مجلس فرا خوانده شد، نتيجه‌ روشنی به دست نيامد.

ظرفيت مازاد

هزينه نگهداری نقاط مداری عمده ‌ترين استدلال موافقان اجرای اين پروژه بود.

موافقان معتقد بودند كه برای حفظ نقاط مداری سالانه بودجه كلانی صرف می شود و به همين جهت بهتر است بودجه چند سال آن را برای اجرای اين پروژه اختصاص دهيم.

با لغو قرارداد با شرکت روسی دولت ايران در نظر دارد طرح ساخت و پرتاب زهره را از طريق سرمايه گذاری مشترک انجام دهد اما جزييات بيشتری در اين زمينه منتشر نشده است
در مقابل، مخالفان پرتاپ زهره عقيده داشتند كه احتياجی به پرتاپ اين ماهواره نيست زيرا از يك سو، ظرفيت آن بسيار بيشتر از نياز ايران است و كسی هم اضافه ظرفيت آن را اجاره نخواهد كرد و از سوی ديگر، ايران با پرداخت مبالغ كمتری می ‌تواند از ماهواره ‌های موجود استفاده كند.

سالها پيش سازمان جهانی مخابرات (ITU) چند نقطه مداری را به ايران اختصاص داده و اگر ايران نتواند از آنها بهره گيرد، اين سازمان آنها را پس خواهد گرفت.

پيش از انقلاب، نقاطی از فضا به نام ايران ثبت و در طول اين سال ‌ها ايران مجبور شده است برای حفظ اين نقاط فضايی از ماهواره‌ های مستعمل استفاده كند.

گفته می ‌شود ايران برای خريد ماهواره ‌های مستعمل روسی 20 ميليون دلار هزينه كرده است.

قاسم رمضانپور نرگسی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت پست و تلگراف و تلفن، دو ماه پيش گفت "ايران قادر نيست برای هميشه اين روش را ادامه دهد و احتمال می ‌رود اين نقاط فضايی به كشورهای ديگر واگذار شود."
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما