رکود کم سابقه در بازار مسکن آمریکا

مسکن
Image caption بازار مسکن آمریکا با کسادی کم سابقه روبروست

آماری که دولت آمریکا انتشار داده نشان می دهد که تعداد خانه های در دست ساختمان در این کشور، به مراتب کمتر از آن است که تصور می شد.

وزارت بازرگانی آمریکا می گوید در ماه سپتامبر ساختن واحد های مسکونی اعم از خانه یا آپارتمان، 6 ممیز سه درصد کاهش یافته که تقریبا چهار برابر رقمی است که قبلا تخمین زده می شد.

این کاهش در طی 17 سال اخیر بی سابقه است.

آندرو واکر، تحلیلگر بی بی سی در امور اقتصادی می گوید آمار منتشره نشانه دیگری از ضعف اقتصادی آمریکاست اگرچه به کاهش تعداد خانه های به فروش نرفته در بازار مسکن آمریکا کمک خواهد کرد.

کارشناسان پیش بینی می کنند که بازار مسکن در طول سال 2009 نیز دچار رکود خواهد بود و هنگامی که وضع بخش بانکی و اقتصادی در مقیاس وسیع تر، بهبود یافت، خانه سازی نیز رونق خواهد یافت.

در همین حال جورج بوش رئیس جمهور آمریکا از مجموعه کمک 700 میلیارد دلاری برای نجات بخش مالی آمریکا دفاع کرده و گفته است بحران کنونی یک وضعیت استثنایی است که مستلزم یک واکنش استثنایی بوده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت او در شرایط عادی مخالف مداخله دولت در امور بانک ها و نهادهای مالی است ولی چنانچه دولت آمریکا برای رفع بحران موجود دست به کار نمی شد لازم می شد در آینده تدابیر به مراتب شدیدتری اتخاذ شود.

قرار است فدرال رزرو - بانک مرکزی آمریکا - طی روزهای آینده ارزیابی خود از چشم انداز اقتصادی این کشور در خلال ماه های آینده را انتشار می دهد که احتمالا حاوی هشدار در مورد کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشور خواهد بود.

کارشناسان معتقدند که بحران مالی اخیر نه تنها باعث محدودیت دسترسی تولید کنندگان و مصرف کنندگان به منابع مالی بانکی شده، بلکه اطمینان نسبت به رشد اقتصادی را متزلزل ساخته است.

با توجه به سهم اقتصاد ایالات متحده در اقتصاد جهانی، بروز رکود اقتصادی در این کشور به منزله کاهش تقاضا برای واردات از سایر کشورهاست و می تواند به سرعت به بروز رکود در سطح جهانی منجر شود.

نشانه توقف رشد اقتصادی پس از بیش از یک دهه رشد مستمر از برخی دیگر از کشورهای غربی نیز گزارش شده و از جمله بریتانیا و آلمان از افزایش شمار بیکاران در ماه های اخیر خبر داده اند.

در عین حال، برخی از کارشناسان ابراز امیدواری کرده اند که اقدامات اخیر دولت های غربی در کمک به نظام بانکی و کاهش نرخ بهره ممکن است دسترسی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به نقدینگی را افزایش دهد و دست کم مانع از بروز رکودی عمیق در سطح جهانی شود.

با اینهمه، ظاهرا بازارهای مالی جهان نسبت به چشم انداز اقتصادی جهانی نظر مثبتی نداشته اند و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، شاخص بهای سهام در بازارهای عمده پس از بهبود موقت در اوایل هفته جاری، بار دیگر به شدت تنزل کرد.

سهامداران نگران آن هستند که رکود اقتصادی باعث کاهش سوددهی و حتی ورشکستگی شرکت های تولیدی و خدماتی شود و در نتیجه، ارزش سهام آنها را تنزل دهد.

مطالب مرتبط