'دولت قصد مداخله در بخش خصوصی را ندارد'

جورج بوش
Image caption جورج بوش به مردم آمریکا اطمینان داد که دولت قصد مداخله دائمی در بانک های خصوصی را ندارد

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا یک بار دیگر در ارتباط با مجموعه کمک 700 میلیارد دلاری برای نجات بخش مالی کشور، به مردم آمریکا اطمینان داده که دولت قصد ندارد به صورت یک سهامدار دائمی دربانک های خصوصی درآید.

تزریق تزریق 250 میلیارد دلار سرمایه به بانک ها در ازای سهام ترجیحی، موجب این نگرانی شده که دولت در بخش خصوصی مداخله می کند.

ولی جورج بوش در جریان سخنرانی رادیویی هفتگی خود گفت که دخالت دولت محدود خواهد بود و هدف این است که پس از تثبیت بازارهای مالی، بانک ها ترغیب به خرید مجدد سهام خود شوند.

قرار است امروز جورج بوش برای بحث درباره بحران مالی موجود با نیکولا سارکوزی همتای فرانسوی خود و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا دیدارملاقات کند.

گفتگوها درباره چارچوب اجلاس هشت کشور صنعتی جهان در ماه نوامبر است. احتمالا چین، هند و دیگر اقتصادهای بزرگ جهان نیز در مذاکرات ماه نوامبر شرکت خواهند داشت.

اروپایی ها می خواهند این اجلاس راه را برای گفتگو بر سر تغییر عمده مجموعه قوانین مالی جهان هموار کند.

پیشتر آقای سارکوزی گفته بود بدون قوانین جدید آزادی از بین خواهد رفت.

جین اوبرایان، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید رهبران اروپایی در گذشته آمریکا را مسئول بحران مالی جهان دانسته اند زیرا این بحران وقتی آغاز شد که افرادی که وام بیشتر از توان مالی خود دریافت کرده بودند، شروع به عدم پرداخت بدهی های خود کردند.

اما آقای سارکوزی، که کشورش در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را دارد، به وضوح اعلام کرده است که برای متحول ساختن دستگاه مالی جهان، می خواهد در جهت همکاری با آمریکا حرکت کند.

مطالب مرتبط