لایحه دولت برای تعویق قانون مالیات بر ارزش افزوده

احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد بعد از اعتراض بازاریان، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را دو ماه به عقب انداخته بود

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، از تهیه لایحه ای خبر داده که در صورت تصویب مجلس، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مدت یک سال به تعویق می افتد.

به گفته آقای احمدی نژاد، هدف از ارائه لایحه این است که مجلس برای مهیا کردن زمینه ها و اقدامات لازم برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مدتی این قانون را تمدید کند.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در پی اعتراض بازاریان ایران، به دستور آقای احمدی نژاد برای مدت دو ماه به تاخیر افتاده بود اما به گفته آقای احمدی نژاد، "ما قصد داریم با ارائه لایحه ای به مجلس این فرصت دو ماهه به یکسال افزایش پیدا کند."

همزمان با اعلام این خبر، غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تعلیق قانون مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کرده و گفته است: "قانون حلقه مفقوده ندارد لذا قانون مالیات بر ارزش افزوده باید اجرا شود."

آقای مصباحی مقدم تاکید کرده که "اجرای قانون ممکن است در سالهای آغاز با برخی چالش ها مواجه شود اما لازم الاجراست."

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بعد از دو دهه کش وقوس از اول مهر ماه آغاز شد اما دو هفته بعد از شروع اجرای قانون، با واکنش شدید بازاریان شهرهای بزرگ ایران به دستور احمدی نژاد برای مدت دو ماه به تعویق افتاد.

تصمیم تازه دولت برای ارائه لایحه ای به مجلس برای تعلیق یک ساله در نوع خود کم سابقه است به خصوص این که دولت می خواهد برای تعویق لایحه ای که تازگی تبدیل به قانون شده، از مجلس درخواست کند تا اجرای قانون را به تعویق بیندازد.

پیش از این سابقه داشته که دولت در حین تصویب لایحه ای از مجلس لایحه را پس بگیرد که در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز دو دهه پیش همزمان با جنگ ایران و عراق چنین اتفاقی افتاد.

آن زمان استدلال این بود که تصویب و اجرای این قانون در کشوری که در حال جنگ با عراق است ممکن است مخالفت هایی را برانگیزد و برنامه های دفاعی را با مشکلاتی مواجه کند.

به عقیده برخی کارشناسان، تصمیم تازه دولت حکایت از آن دارد که آقای احمدی نژاد تلاش می کند تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خود را از رو در رو شدن مجدد با بازاریان دور نگهدارد.

این کارشناسان می گویند بخشی از حامیان آقای احمدی نژاد ریشه در بازار تهران دارند و اعتراض اخیر آنها نشانه ای از نارضایتی بازاریان از عملکرد اقتصادی دولت وی است و به همین جهت آقای احمدی نژاد سعی دارد تا نظر بازاریان را تا حدودی جلب کند.

البته برخی می گویند که بازاریان نگران شفاف شدن فعالیت های اقتصادی هستند زیرا با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، حساب و کتاب اقتصادی روزانه بازاریان مشخص خواهد شد.

مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجيره توليد کالا و خدمات را در بر می گيرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ايجاد شده برای کالا و خدمات، ماليات جداگانه دريافت می شود.

اين روش جايگزين ماليات بر توليد و فروش خواهد شد که ماليات آن به جای محصول نهايی در مراحل مختلف محاسبه و دريافت می شود.

بازاریان نسبت به پرداخت سه درصد مالیات ارزش افزوده اعتراض داشتند و معتقد بودند که آنها فقط با افزایش قیمت می توانند این مالیات را بپردازند و این کار باعث کسادی بازار خواهد شد چون قدرت خرید مشتریان را کاهش می دهد.

از نظر کارشناسان، دولت تبلیغ کافی در زمینه نحوه مالیات گیری برای این قانون انجام نداده بود و برای همین هر چه تلاش کرد نتوانست بازاریان معترض را به ادامه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده قانع کند و سرانجام در مقابل گسترش سیل اعتراض ها اجرای قانون را به حالت تعلیق درآورد و اکنون نیز می کوشد تا اجرای این قانون را برای دستکم یک سال به تاخیر بیندازد.