بوش: نگرانی اقتصادی کاهش یافته است

جورج بوش در ملاقات با بازرگانان در لوئیزیانا
Image caption بوش از کارآیی برنامه دولت سخن گفته است

رئیس جمهور آمریکا از کارآیی برنامه های دولت خود در آرام کردن اوضاع اقتصادی سخن گفته اما برخی دیگر از مقامات این کشور خواستار کمک های اقتصادی جدید دولت شده اند.

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، در ملاقات با گروهی از بازرگانان آمریکایی در ایالات لوئیزیانا گفت که تصویب و اجرای برنامه دولت برای بهبود وضعیت نظام مالی باعث کاهش اضطراب مردم و ایجاد نگرشی آرام تر نسبت به اوضاع شده است.

اشاره آقای بوش به اجرای لایحه اختصاص هفتصد میلیارد دلار برای افزایش نقدینگی و جلوگیری از ورشکستگی احتمالی تعدادی از موسسات مالی و بانکی آمریکاست.

این لایحه اوایل ماه جاری و زمانی به تصویب کنگره ایالات متحده رسید که اعتماد مردم نسبت به موسسات مالی آمریکا متزلزل شده و نگرانی در مورد آثار چنین وضعیتی در کاهش یا حتی توقف فعالیت های مالی در سطح جهانی شدت گرفته بود.

پس از تصویب این قانون، دولت آمریکا بخشی از منابع مالی پیش بینی شده را برای خرید سهام ترجیحی در شماری از موسسات مالی آن کشور به کار برد و اگرچه اعلام داشت که این سهام را تنها برای مدتی محدود در مالکیت خواهد داشت، برخی از ناظران این اقدام را به نوعی "ملی کردن محدود" بنگاه های بخش خصوصی تعبیر کردند.

این قانون به دولت امکان خرید و تقبل وام های پر خطر و غیرقابل وصول موسسات مالی را می دهد که علاوه بر کاستن از خطر بروز دشواری برای این موسسات، نقدینگی آنها را نیز افزایش خواهد داد.

جورج بوش از حزب حزب جمهوریخواه آمریکاست که از لحاظ عقیدتی با مداخله دولت در امور اقتصادی موافق نبوده و به خصوص، مالکیت و مدیریت دولتی بنگاه های اقتصادی را قابل قبول نمی دانسته است.

در حالیکه شمار دیگری از کشورهای غربی نیز تدابیر مشابهی را برای مقابله با بحران مالی کنونی به اجرا گذاشته اند، تحولات روزهای اخیر در بورس های عمده جهان حاکی از بازگشت اطمینان نسبی سرمایه گذاران بوده است.

در عین حال، برخی کارشناسان معتقدند که هرچند اقدامات اخیر احتمالا مانع از فروپاشی نظام مالی بین المللی شده، اما اقتصاد جهانی همچنان با خطر بروز رکودی گسترده مواجه است.

لزوم ادامه کمکهای دولتی

با توجه به این احتمال، بن برنانکه، رئیس فدرال رزرو - بانک مرکزی ایالات متحده - خواستار اقدامات بیشتر دولت برای مقابله با کاهش رشد و رکود اقتصادی این کشور شده است.

Image caption برنانکه: چشم انداز اقتصادی نامطمئن است

آقای برنانکه که در جلسه کمیسیون بودجه مجلس نمایندگان آمریکا سخن می گفت از اقدامات دیگری از سوی دولت برای افزایش فعالیت های اقتصادی در شرایط کنونی حمایت کرد.

در حالیکه بانک های مرکزی بسیاری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، برای مقابله با رکود به کاهش نرخ بهره مبادرت کرده اند، رئیس بانک مرکزی آمریکا مداخله مستقیم دولت از طریق افزایش هزینه اجرای طرح های دولتی را نیز توصیه کرد.

اظهارات بن برنانکه با استقبال رهبران فراکسیون حزب دموکرات در کنگره ایالات متحده مواجه شد که در مقایسه با حزب جمهوریخواه، به مداخله دولت در امور اقتصادی گرایش بیشتری دارند.

آقای برنانکه چشم انداز اقتصادی آمریکا را همچنان نامطمئن توصیف کرد و گفت که احتمال دارد این کشور در خلال چند ماه آینده با کاهش نرخ رشد و یا حتی رشد منفی اقتصادی مواجه شود.

رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت که چه این وضعیت رکود نامیده شود و چه به این نام خوانده نشود، نتیجه آن کاهش سطح فعالیت های اقتصادی است که عواقبی جدی را برای مردم در پی خواهد آورد.

معمولا اقتصاددانان رشد منفی تولید ناخالص داخلی طی دوره ای چندماهه را که به کاهش درآمدها و افزایش نرخ بیکاری منجر شود به عنوان رکود اقتصادی تعریف می کنند.

همزمان، نامزدهای دو حزب اصلی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده وعده داده اند که در صورت انتخاب به این سمت، اقداماتی را برای بهبود توانایی دارندگان وام مسکن برای بازپرداخت این وام ها صورت خواهند داد.

باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات، گفت که تلاش دولت باید به جای کمک مالی به بانک های بزرگ، بر کمک به دارندگان وام مسکن متمرکز شود و جان مک کین، از حزب جمهوریخواه، وعده داد که دولت تحت رهبری او از طریق خرید وام های غیرقابل پرداخت مسکن، مانع از آن خواهد شد که خانه صاحبان این وام ها توقیف و تصرف شود.

آقای مک کین کاهش مالیات ها را راهی مناسب برای افزایش تحرک اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی توصیف کرد.