تحریم بانک توسعه صادرات ایران توسط آمریکا

وزارت دارایی آمریکا روز چهارشنبه (23 اکتبر، 21 آبان) بانک توسعه صادرات ایران را به اتهام حمایت از گسترش تسلیحات کشتار جمعی تحریم کرده و هر گونه داد و ستد با این بانک را برای آمریکاییها ممنوع کرده است.

Image caption آمریکا پیشتر نیز چند بانک ایرانی را تحریم کرده بود

استوارت لوی، معاون اطلاعات مالی و تروريسم وزارت دارایی آمريکا گفته است که ایران از "نهادهای کمتر شناخته شده مثل بانک توسعه صادرات" برای پيشبرد فعاليت‌‏های اقتصادی غیرقانونی خود استفاده می کند.

او همچنین گفته است: "اقدام آمریکا نقش بانک توسعه صادرات در کمک به ایران برای نقض تحریم های شورای امنیت را آشکار می کند و باعث می شود که موسسات مالی جهانی اقدامات لازم را برای حفاظت از خود بردارند."

وزارت دارایی آمریکا همچنین از سه موسسه مالی دیگر نیز به عنوان حامی فعالیت های غیر قانونی اقتصادی نام برده که به گفته این سازمان زیر مجموعه بانک صادرات هستند و یا به نمایندگی از این بانک فعالیت می کنند. این موسسات که شركت كارگزاری بانک توسعه صادرات و شرکت صرافی توسعه صادرات در ایران و بانک بين المللی "دی دسارولو" در ونزوئلا نام برده شده اند نيز تحريم شده اند.

تحریم این موسسات مالی بدان معناست که هرگونه معامله با آنها برای آمریکاییها ممنوع می شود و تمامی دارایی های این موسسات در داخل آمریکا مسدود خواهد شد.

پیشتر نیز آمریکا بانکهای ملی، صادرات و ملت را تحریم کرده بود. بانک سپه هم ابتدا با تحریم آمریکا و سپس با تحریم شورای امنیت سازمان ملل مواجه و جلوی فعالیتش در سطح جهانی گرفته شده بود.

در پی فشارهای آمریکا، تاکنون چندین بانک اروپایی روابط مالی خود با بانک های را ایرانی قطع کرده یا به حالت تعلیق در آورده اند.

آمریکا به دنبال خودداری ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم تحریم های مالی علیه این کشور را تشدید کرده است. دولت آمریکا ایران را متهم می کند که قصد دارد از اورانیوم غنی شده برای ساخت سلاحهای اتمی استفاده کند اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.