افزایش شدید واردات کالا به ایران

گمرک ایران گزارش داده که واردات کالا در شش ماه اول سال جاری خورشیدی به مرز 30 میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود نه میلیارد دلار افزایش نشان می دهد.

Image caption واردات کالا از 22 میلیارد دلار در سال 1381 به 48 میلیارد دلار در پایان سال گذشته رسیده است

در شش ماه اول سال گذشته میزان واردات بیشتر از 21 میلیارد دلار و میزان صادرات غیر نفتی نیز هفت میلیارد دلار بود.

بر اساس گزارش گمرک، صادرات غیر نفتی نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به حدود نه میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است.

گزارش نیمه اول سال نشان می دهد که تجارت خارجی ایران بدون صادرات نفت، در شش ماه اول سال جاری با کسری 20 میلیارد دلاری رو به رو بوده است.

امارات متحده عربی بزرگترین شریک تجاری ایران در شش ماه اول سال بوده و این کشور هم در صادرات کالا به ایران و هم در واردات کالا از این کشور در صدر فهرست شرکای تجاری ایران قرار داشته است.

بر اساس این گزارش کشورهای امارات متحده عربی، چین، عراق، هند، کره جنوبی مهمترین مشتریان کالاهای صادراتی ایران بوده اند.

در همین مدت بیشترین کالاهای وارداتی نیز به ترتیب از کشورهای امارات متحده عربی، آلمان، چین، سوئیس و کره جنوبی وارد ایران شده است.

صادرات و واردات

بخشی از سهم کالاهای غیر نفتی را محصولات نفتی تشکیل می دهد چنانکه مهمترین کالایی که در بخش صادرات غیر نفتی ثبت شده و بیشترین سهم را در میان کالاهای صادراتی دارد، پروپان مایع شده است که ارزش آن 638 میلیون دلار بوده و نزدیک به هفت درصد ارزش کل صادرات را تشکیل می دهد.

علاوه بر پروپان، متانول، بوتان مایع شده و اتیلن نیز از جمله محصولات نفتی است که در صدر فهرست کالاهای غیر نفتی صادراتی ایران در شش ماه اول قرار دارد.

پسته مهمترین کالای غیرنفتی است که سهم آن در صادرات کالاهای نفتی 370 میلیون دلار است و در میان فهرست کالاهای صادراتی نیز پسته در ردیف پنجم قرار دارد.

پیش بینی می شود که میزان صادرات پسته به دلیل خشکسالی شدید سال جاری و سرمازدگی اوایل بهار در نیمه دوم سال به شدت کاهش یابد.

بر اساس گزارش گمرک ایران، در شش ماه اول سال، بنزین مهمترین کالای وارداتی ایران بوده است و در این مدت 2 میلیارد و 532 میلیون دلار بنزین از خارج وارد شده است.

بعد از این ماده سوختی، شمش آهن و فولاد مهمترین کالای وارداتی ایران در این دوره بوده و بعد از آن روغن های سبک، دانه ذرت، قطعات خودرو و گندم مهمترین کالاهای وارداتی این کشور در شش ماه اول سال بوده است.

در شش ماه اول سال بیشتر از 36 هزار دستگاه خودروی سواری خارجی به ارزش 654 میلیون دلار وارد ایران شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

در چند سال اخیر با افزایش درآمد نفتی ایران، واردات کالا به شدت افزایش یافته و از 22 میلیارد و 300 میلیون دلار در سال 1381 به بیشتر از 48 میلیارد دلار در سال 1386 رسیده است.

کارشناسان می گویند که اگر روند واردات به شکل فعلی ادامه پیدا کند، واردات ایران در پایان سال به 60 میلیارد دلار خواهد رسید.

مطالب مرتبط