گفتگو برای ادغام کرایسکر و جنرال موتورز

اتومبیلهای ساخت جی ام
Image caption کرایسلر و جنرال موتورز از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان هستند
بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی شرکتهای کرایسلر و جنرال موتورز مذاکره جهت ادغام با یکدیگر را آغاز کرده اند.

بر اساس گزارش ها مذاکرات میان این دو شرکت عمده تولید کننده اتومبیل به یک ماه پیش باز می گردد، اما جزئیات گزارش شده بسیار با یکدیگر متفاوت است و از ادغام دو شرکت تا خریده شدن کرایسلر توسط جنرال موتورز را در بر می گیرد.

در آمریکا جنرال موتورز بزرگترین تولید کننده اتومبیل است و کرایسلر هم پس از شرکت فورد در این عرصه رتبه سوم را داراست.

اما افت شدید میزان فروش اتومبیل در آمریکا که به پایین ترین سطح در 15 سال گذشته رسیده است بر وضعیت هر دو شرکت تاثیر گذاشته است.

هیچکدام از این دو شرکت حاضر به اظهار نظر مستقیم درباره این مذاکرات نشده اند.

اقدام فورد

نشریه وال استریت جورنال از برخی منابع نقل کرده است که شرکت سربروس کپیتال (Cerberus Capital) که بیش از 80 درصد سهام کرایسلر را در اختیار دارد پیشنهاد کرده است تا در برابر موسسه ارائه خدمات مالی Gmac برخی تاسیسات تولید اتومبیل خود را به جنرال موتورز واگذار کند.

منابع نیویورک تایمز از احتمال یک ادغام "50-50" سخن گفته اند که در صورت صحت داشتن، مذاکرات ان هفته ها به طول خواهد انجامید و بحران مالی جهانی نیز در نهایی شدن هر گونه قرارداد احتمالی وقفه ایجاد خواهد کرد.

تونی سروونه، سخنگوی شرکت جنرال موتورز اعلام کرده است: "بدون اشاره به هیچ شایعه بخصوصی، همانطور که قبلا هم بارها گفته ایم، مقام های جنرال موتورز بطور دائم درباره منافع متقابل با دیگر تولید کنندگان اتومبیل مذاکره می کنند."

تحلیلگران درباره قدرت موضع کرایسلر ابراز تردید کرده اند به ویژه از آن روی که 90 درصد درآمد این شرکت از ناحیه آمریکای شمالی تامین می شود.

کاهش فروش کامیون و اتومبیل های خانوادگی و SUV، به هر دو شرکت ضربه زده و در حال حاضر تلاش دو شرکت برای کاهش هزینه ها و ادامه فعالیت از طریق برکنار کردن کارمندانشان با مخالفت اتحادیه های کارگری روبرو شده است.

در هفته گذشته ارزش سهام جنرال موتورز به پایینترین میزان در 60 سال گذشته رسید و برای فصل دوم سال جاری میلادی مبلغی در حدود 15.5 میلیارد دلار ضرر در کارنامه مالی این شرکت ثبت شد.

در خبری دیگر هم خبرگزاری رویترز گزارش داده است که شرکت فورد نیز قصد دارد قسمت عمده ای از سهام 33.4 درصدی خود در شرکت ژاپنی مزدا را به فروش برساند.

مطالب مرتبط