بیم از رکود بهای سهام را کاهش داد

بازار توکیو
Image caption روند سقوط قیمتها در بورس توکیو ادامه داشت

نگرانی از احتمال بروز رکود در اقتصاد جهانی باعث سقوط بازارهای سهام شده و بر بازارهای ارز و کالا نیز تاثیر گذاشته است.

روز پنجشنبه، 23 اکتبر (2 آبان)، معاملات در بورس های شرق آسیا با تلاش سهامداران برای فروش سهام آغاز شد که کاهش سریع شاخص ها را در پی داشت به نحوی که در ساعات نیمروز، نیکی - شاخص بهای سهام در بورس توکیو - بیش از 7 درصد تنزل کرده بود.

در معاملات بعد از ظهر، وضعیت بورس توکیو اندکی بهبود یافت اما در پایان معاملات، شاخص بهای سهام بیش از 3 درصد ارزش خود را از دست داده بود.

سایر بازارهای سهام آسیایی نیز با شرایط مشابهی مواجه بودند و از جمله سهامداران در بازارهای هنگ کنگ، سنگاپور و استرالیا متحمل زیان های سنگینی شدند.

شاخص بهای سهام در بورس سئول - کره جنوبی - به دلیل نگرانی در مورد شرایط اقتصادی، به خصوص درباره کاهش تقاضا برای صادرات این کشور، بیش از 5 درصد تنزل کرد.

ادامه روند نزولی بهای سهام در بازارهای آسیایی تحت تاثیر تنزل داو جونز - شاخص بورس نیویورک - در معاملات روز گذشته گزارش می شود که بیش از 5 درصد تنزل کرد.

سقوط بهای سهام در اکثر بازارهای جهان در حالی گزارش می شود که مقامات آمریکایی از برگزاری اجلاس سران برای بررسی وضعیت اقتصاد جهانی خبر داده اند.

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، از رهبران بیست کشور ثروتمند و در حال توسعه جهان برای شرکت در اجلاسی در واشنگتن در روز 15 ماه نوامبر دعوت کرده است.

سخنگوی کاخ سفید گفته است که شرکت کنندگان در این اجلاس پیشرفت در مقابله با بحران مالی را ارزیابی خواهند کرد و به مذاکره برای دست زدن به اقداماتی هماهنگ از جمله اصول جدیدی جهت نظارت بر فعالیت های بخش مالی و بهبود وضعیت اقتصاد جهانی مبادرت خواهند کرد.

خطر رکود گسترده و بازار ارز و کالا

در حالیکه اقدامات اخیر قدرت های اقتصادی جهان ظاهرا مانع از فروپاشی نظام مالی بین المللی شده است، به نظر نمی رسد که نگرانی در مورد بروز رکودی عمیق در سطح جهانی را از میان برده باشد.

روز چهارشنبه، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در سخنانی هشدار داد که اقتصاد این کشور "احتمالا" در شرف ورود به یک دوره رکودی است.

Image caption بیم رکود بر بازارها اثر گذاشته است

قرار است آمار شاخص های اقتصادی بریتانیا برای سه ماهه سوم سال جاری در روز جمعه انتشار یابد و گفته می شود این آمار نشان خواهد داد که اقتصاد این کشور، که در سه ماه دوم سال رشد نداشته، در سه ماه سوم با رشد منفی مواجه بوده است.

معمولا رشد منفی در دو دوره پی در پی به عنوان شرایط رکودی تعریف می شود.

هشدار برخی از کارشناسان در مورد احتمال ورود اقتصادهای اروپایی و آمریکا به یک دوره رکودی و کاهش نرخ رشد چین نیز نه تنها بر بازارهای سهام، بلکه بر بازارهای کالا و ارز تاثیر گذاشته است.

وضعیت رکودی باعث کاهش تقاضا برای انواع کالا و خدمات می شود و نتیجه آن، کاهش تولید و بیکاری است که به نوبه خود، تنزل بیشتر تقاضا از جمله برای مواد اولیه را در پی خواهد آورد.

در روزهای اخیر، یاس نسبت به آینده اقتصادی جهان، به خصوص کاهش تقاضای کشورهایی مانند چین و هند برای مواد اولیه، بازارهای مواد خام را تحت تاثیر قرار داده و بهای اکثر فلزات صنعتی به شدت تنزل کرد.

بهای نفت خام هم در معاملات روز چهارشنبه تنزل کرد هرچند احتمال کاهش سطح تولید کشورهای عضو اوپک مانع از کاهش شدید بهای نفت خام شد.

قرار است وزیران نفت اوپک روز جمعه این هفته برای بررسی بازار نفت تشکیل جلسه بدهند و برخی از کشورهای عضو، از جمله ایران، خواستار کاهش سطح تولید اعضای این سازمان به منظور مقابله با روند نزولی بهای نفت خام شده اند.

بهای سبد نفتی اوپک که در اواخر ماه سپتامبر اندکی زیر یکصد دلار در هر بشکه بود در هفته جاری به زیر شصت و چهار دلار تنزل کرده است.

بی اعتمادی نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی به شکل تغییر نرخ برابری ارزهای مختلف هم بروز کرده و نرخ برابری دلار آمریکا نسبت به شماری از ارزهای دیگر افزایش یافته و ین ژاپن نیز در برابر تعدادی از ارزهای خارجی به بهای بیشتری معامله شده است.

ظاهرا علت افزایش نرخ برابری دلار تمایل معامله گران به تبدیل پول های دیگر به یک ارز قابل اعتمادتر بوده و در مورد ین نیز، احتمال کاهش نرخ بهره در کشورهای اروپایی یکی از عوامل افزایش تقاضا برای ین عنوان شده است.