ادامه بحران مالی در سرتاسر جهان

بازارها نگران رکودی عمیق در اقتصاد جهانی هستند
Image caption بازارها نگران رکودی عمیق در اقتصاد جهانی هستند

در ادامه سقوط بازارهای سهام در سرتاسر جهان، بازار سهام کره جنوبی تا حدود هشت درصد ، کاهش داشته است.

این درحالی است که وون ، واحد پول کره جنوبی تا حدود سه درصد دیگر افت داشت و در سال جاری یک سوم از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده.

به گفته تحلیلگران ، اقتصاد کره جنوبی به دلیل بدهی های کوتاه مدت و کاهش کسری اعتبار در حسابهای جاری آسیب پذیر توصیف شده است.

در ژاپن هم افت نیکی ، شاخص ارزش سهام توکیو، طی پنج سال گذشته بیسابقه بوده .

در همین حال نیکلاس سارکوزی ، رییس جمهوری فرانسه می گوید برای مقابله با بحران مالی جاری، برنامه های ویژه ای را به منظور سرمایه گذاری های استراتژیک به مرحله اجرا خواهد گذاشت.

اقای سارکوزی که در جمع رهبران تجاری در شهر انیسی در جنوب شرق فرانسه سخن می گفت اعلام کرد که این بودجه توسط دولت برای خرید صنایع در حال پیشرفت و حفاظت از شرکت ها برای آن که توسط کشورهای خارجی کنترل نشوند، مورد استفاده فرار خواهد گرفت.

در اوایل هفته جاری ، رییس جمهوری فرانسه ، از سایر کشورهای اروپایی خواست تا سرمایه گذاری مشابهی را برای حمایت از صنایع کشورشان انجام دهند.

از سوی دیگر، ارقام منتشره در مسکو نشان می دهد که روسیه پانزده میلیارد دلار از ذخایر ارزی را برای حمایت از روبل ، واحد پول این کشور ، در هفته گذشته ، برداشت کرده است.

این اقدام ، در زمانی صورت می گیرد که ذخایر ارزی روسیه که تا این اواخر در زمره بیشترین ذخایر ارزی در جهان بشمار می رود به دلیل افت قیمت نفت به شدت کاهش یافته است.

براساس گزارش ها ، یک پنجم از بدهکاران ، در این کشورامکان بازپرداخت بدهی های مربرط به وام های مسکن را ندارند.

مطالب مرتبط